alexandra

Můžu poskytnout mnou zakoupenou E-knihu dál?

Dobrý den,když si zakoupím E-knihu,můžu ji poslat mejlem kamarádce a ta potom s mým svolením další kamarádce?
Vím,že když si ji stáhnu,tak ji nesmím šířit dál,ale když je moje koupená,tak je to trestné,když ji zdarma poskytnu dalším, děkuji za odpověď.

Nejlepší odpověď
aliendrone

Spletitosti autorských práv jsou mimo mentální schopnosti aliendrona (připadají mi naprosto nepochopitelná), nicméně se domnívám, že jste „zakoupením“ e-knihy zakoupila pouze právo/licenci k užívání/přečtení, nikoliv k šíření.

Za stažené e-knihy se platí (pokud nejsou free licenční), tím „zakoupením“ a poté stažením jste LEGÁLNĚ nabyla právo k přečtení (na rozdíl od pokoutního nelegálního stažení, kdy se jedná o trestnou činnost).

Pokud tedy licence e-knihy výslovně neumožňuje její další volné šíření (a to zakoupené obvykle neumožňují, naopak je téměř vždy výslovně zakazují!), její další šíření není v souladu se zákonem. MYSLÍM. ;) :D

Další odpovědi
Edison

Dá se nahrát do jednoho zařízení. Některé servery (amazon) umožňují ji nahrát do jiného zařízení registrovaného na téhož uživatele s tím, že se z prvního zařízení smaže.

ivzez

E-knihu jste asi zakoupila v některém internetovém knihkupectví.
Přečetla jste si jeho všeobecné obchodní podmínky? I podle mne jste si
zakoupila právo k přečtení knihy, maximálně si můžete udělat její zálohu.
Šířit ji dál ale pravděpodobně (viz VOP toho knihkupectví) nesmíte.

Neradila bych knihu posílat e-mailem ani jakkoliv šířit
prostřednictvím internetu. Problém byste mohla mít i v případě,
že by knihu do internetu umístila Vaše kamarádka nebo někdo
další → člověk, kterému by ji poskytla ona.

Dříve někteří vydavatelé elektronické knihy a časopisy označovali jakousi „značkou“, z níž se dalo zjistit, komu byla publikace prodána. Snadno se
tak zjistilo, kdo ji dal k dispozici dalším čtenářům, kteří za publikaci nezaplatili.
________

Zdá se mi, že tato problematika není dostatečně vyřešena. Kdybyste
si koupila tištěnou knihu (a je jedno, jestli v kamenném obchodě nebo
přes internet), mohla byste ji po přečtení někomu prodat nebo darovat.
Podle mne bychom měli mít stejné právo i u elektronických publikací.
_______

Ohledně stažených knih nemáte tak úplně pravdu: Kdyby šlo
o „volnou“ knihu, tj. o knihu, jejíž autor zemřel před 70 lety, nebo
jejíž autor dal knihu k dispozici zdarma a povolil její další šíření,
mohla byste ji klidně poskytnout dále.

_____________

K odpovědi Led:

Led má samozřejmě pravdu v tom, že je jedno,
o jaký druh autorského díla jde.

K článku z odkazu v odpovědi Led: Podle mne je rozdíl mezi šířením
autorských děl za úplatu („vydělávat“ si tím) a darováním zakoupeného
autorského díla (elektronické knihy či filmu) další osobě.

led

https://www.cnew­s.cz/cesky-pirat--152-572-filmu-8-let
odkaz je k filmovému zdielaniu, ale autorské práva platia aj pre E-booky.
Spôsob nakladania s E-knihou po zakúpení vzhľadom k autorským právam je uvedený v dokumente o licencii, pri kúpe tohto diela. Vo väčšine prípadoch je uvedené, že môžte si urobiť kópiu pre vlastnú potrebu , pokiaľ tento dokument nie je blokovaný voči kopírovaniu, so zákazom jej následnej distribúcie.
Rovnako, ako keď niekomu elektronicky pošlem svoj rukopis k recenzii, pokiaľ to nepovolím, nesmie ho širiť ďalej.
Dodatok:
Ak ako autor dávam k dispozícii svoje dielo (nielen na internete) uvediem, či je bezplatné – free alebo za úplatu – to znamená, že chcem zaň peniaze, prípadne inú protihodnotu. Prečo by som mala za svoju niekoľkoročnú prácu, časové a finančné náklady mať stratu, napriek tomu, že (a to ma teší) je o ňu záujem a napriek tomu mnohí nie sú ochotní zaplatiť ani len symbolický poplatok. Veď aj ja musím z niečoho žiť. (takto si predstavujem vnútorný monológ „okradnutého autora“) Pretože nelegálne sťahovanie, nelegálne rozširovanie umeleckého diela je vlastne krádež duševného vlastníctva

alexandra

Děkuji všem za příspěvky,a ještě mi teda vysvětlete,proč je většina knih i nových na Uložto.cz. k stáhnutí.Kde si je může kdokoli stáhnout. Jenom pár je jich vždy zamknuto. A kdo bude mít větší problém,ten,kdo to tam dal,nebo ten kdo si to stáhne.Děkuji

ivzez

Alwexandro,

nikdo Vám nemůže vysvětlit pohnutky těch, kdo na weby typu
UložTo.cz vkládají chráněná díla. Rozumní lidé to nedělají.

Problém bude mít ten, kdo dílo dal k dispozici dalším.
Stahování u nás není (zatím?) trestné, takže stahovat můžete.

Problém byste měla v případě, že byste e-knihu
do internetu umístila, nebo ji někomu poslala.

aliendrone

Právě existence serverů jako je „Uložto“, kde se lze běžně setkat s autorskoprávně chráněnými díly je ta záhada, kterou jsem zmiňoval v odpovědi.

Nejlepší vysvětlení na tento zjevně rozporný fakt se mi dostalo, že mají dohodu s OSA či jinými zástupci a přepouštějí jim část svých zisků – [i OSA ví, že je lepší vrabec v hrsti a kdyby „Uložto“ přeneslo své servery třeba do Číny nebo Ruska (s tím, že tam učiní podobnou dohodu o dělení zisků), tak totálně utře].

K tomu kdo bude mít větší problém – předpokládám, že ten, kdo ho tam dal, jelikož stažení není šíření (nikam dál neposíláš). Teprve zasdílením/uploadem se dopouštíš přestupku (nebo trestného činu, nevím jak je to klasifikováno).

alexandra

Děkuji,takže jdu vesele stahovat a nikomu nic neposílám…