Avatar uživatele
František199

Můžu odmítnout v práci přesčas?

Mám HPP, 37,5 týdně. Zajímalo by mě, pokud za mnou v práci přijde vedoucí a řekne, dnes musíš zůstat přesčas, nebo zítra musíš zůstat přesčas, jestli mohu odmítnout? Na přesčas budu muset jít jen v případě když mi vedoucí dá podepsat v práci příkaz/dohodu na přesčas?

Když budu odmítat ústně jít na přesčas musí mi ten nařízený přesčas dát podepsat písemně?

Zajímavá 0 před 1392 dny Sledovat Nahlásit



Odpovědi
Avatar uživatele
Drap

Nejdříve se ujisti, zda chceš pracovat nebo ne.

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
Mc Merkurion

… víš, že opakování otázky je ptoti pravidlům ??? … ale opakování vlastní otázky svědčí víš vo čem ??? … by mně zajímalo, co jsi na těch odpovědích na své ípředešlé otázky nepochopil ???
… HLAVA V

PRÁCE PŘESČAS
§ 93

(1) Práci přesčas je možné konat jen výjimečně.

(2) Práci přesčas může zaměstnavatel zaměstnanci nařídit jen z vážných provozních důvodů, a to i na dobu nepřetržitého odpočinku mezi dvěma směnami, popřípadě za podmínek uvedených v § 91 odst. 2 až 4 i na dny pracovního klidu. Nařízená práce přesčas nesmí u zaměstnance činit více než 8 hodin v jednotlivých týdnech a 150 hodin v kalendářním roce.

(3) Zaměstnavatel může požadovat práci přesčas nad rozsah uvedený v odstavci 2 pouze na základě dohody se zaměstnancem.

(4) Celkový rozsah práce přesčas nesmí činit v průměru více než 8 hodin týdně v období, které může činit nejvýše 26 týdnů po sobě jdoucích. Jen kolektivní smlouva může vymezit toto období nejvýše na 52 týdnů po sobě jdoucích.

(5) Do počtu hodin nejvýše přípustné práce přesčas ve vyrovnávacím období podle odstavce 4 se nezahrnuje práce přesčas, za kterou bylo zaměstnanci poskytnuto náhradní volno. https://www.pod­nikatel.cz/za­kony/zakon-c-262-2006-sb-zakonik-prace/f3053878/
… je tam něco o tom, že to musí být písemně ???
… je tam něco o dohodě ???
… ne, je tam NAŘÍDIT !!! … kapišto ???

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Alesh

Nějaké důvody asi existují, ale obecně práci přesčas odmítnout nemůžeš. Samozřejmě platí pravidla (počet hodin atd.), ale to určitě vygooglíš.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Lgee

Lze, pokud máš přesčas více než 8hodin za týden, pak lze odmítnout.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
anonym

To není jen černý a bílý.

Záleží na důvodech, z jakejch vám přesčas nařizuje. Záleží, kolik přesčasů jste už odpracoval. Záleží třeba taky na tom, jaký chcete mít v práci vztahy.

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce
Avatar uživatele
František199

Když budu odmítat jít na přesčas musí mi ten nařízený přesčas dát podepsat?

před 1393 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
Mc Merkurion

… ne …

před 1392 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
František199

A k čemu a v jakém případě slouží teda tato písemná nařízení?
https://www.hrmpro­fi.cz/33/nari­zeni-prace-prescas-zamestnavatelem-podle-93-zp-uniqueidmRRWSbk196FN­f8-jVUh4EnoRcwhLf5XpVW98T-TunpnDBNxH-upBog/?uri_vi­ew_type=44&uid=1lO­AHjJ24PaoyoBjcpCcWsA&e=1­FhztIw_1RSFF5u­pOwZ1jVkeBaT_xXUK­qSsUOww1lHoo

před 1392 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
František199

Když je v zákoně napsáno že stačí pouze ustní nařízení.

před 1392 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
Mc Merkurion

.. a je v zákoně napsáno, že to stačí pouze ústně ??? … ne, není tam nic !!!

před 1392 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
František199

Takže ústně odmítnout mohu, ale pokud za mnou přiběhne s tímto písemným příkazem k přečasu, tak podepsat musím, jinak poruším pracovni kázen. NEbo je porušení pracovni kazně i to že odmítnu prescas ústně?

před 1392 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
Dochy

Ani ústně to nemůžeš odmítnou pokud té práci nebrání vážné osobní důvody nebo pokud nejde o přesčas nad zákonný rámec. Písemně je to jen potvrzení, oba pak máte písemný doklad o který se můžete opřít.

před 1392 dny Odpovědět Nahlásit
Nový příspěvek