Můžu odmítnout účast na večerním školení, když se nemám jak po školení dostat domů?

Nejlepší odpověď
standa

Už jsem na vaši související otázku odpovídal (viz zdroj), takže svoji odpověď doplňuji o následující:

1. řešení „po dobrém“

  • vysvětlete zaměstnavateli, že máte problém s večerní cestou domů a požádejte jej buď o náhradní termín tohoto školení nebo o proplacení nákladů spojených s ubytováním v místě sídla vaší firmy a nebo, aby vás z tohoto školení omluvil

2. řešení „po zlém“

  • zaměstnavatel bude trvat, abyste se školení zúčastnil
  • vy pak trvejte, aby vám to napsal písemně a sdělil vám důvody proč vám nařizuje účast na školení, které lze považovat za výkon související s pracovní činností, tak proč toto školení je mimo obvyklou pracovní dobu
  • nevím jaký režim pracovní doby (previdelná/ne­pravidelná) máte sjednán v pracovní smlouvě, ale dalo by se s úspěchem trvat na tom, že výkon práce (tedy účast na školení) ve večerních hodinách nelze považovat za práci přes čas, ale za práci v jiné směně…, ale to už zacházím do detailů.

Písemně zaměstnavateli sdělte, že z výše uvedených důvodů účast na školení odmítáte.

Zdroj: http://www.od­povedi.cz/otaz­ky/musi-me-sef-odvezt-zpatky-domu