Babedee

Můžu kyselinu octovou 4% nahradit za kyselinu octovou 98% při přípravě pokrmů?

Mohli byste při přípravě pokrmů (např. k okyselení buřtů nebo tlačenky s cibulí) použít místo 4% roztoku kyseliny octové (zředěného octa) přímo 98% kyselinu octovou (laboratorní)? Prosím o zdůůvodnění odpovědi proč eno nebo ne. Děkuji 🙂

Nejlepší odpověď
quentos

Určitě ne! Všechny kyseliny jsou silné žíraviny, a ač kyselina octová je obecně slabou kyselinou, 98% už je velmi koncentrovaný roztok. Riskujete minimálně rozleptání sliznic a další zdravotní potíže, ne-li život.

Zdroj: http://cs.wiki­pedia.org/wiki/%C5%BD%C3­%ADravina

Další odpovědi
beer

Nemůžeš, vždyť je to žíravina !!
Doplňuji:
Ale přece není problém nařetit ji na těch 4–8%..

anonym

Za prvé – kupuji ocet 8 %. Složení je: pitná voda, ocet kvasný lihový a barvivo E150c.
Je to ocet vyráběný pro potravinářské účely.
Za druhé – neměla bych odvahu použít chemikálii vyráběnou pro laboratorní účely a chemický průmysl.
Je to možná hloupý předsudek, ale pro takové inovace rozhodně nejsem.

Funna

pokud ji rozředíš tak, aby z ní vznikl 4% roztok tak jo..ale je to blbina, používat věci určené pro laboratoř, když litr obyčejného octa stojí 15Kč…

tomas.k

Laboratorní nemusí být úplně čistá, třeba je tam trochu dalších látek, které není radno konzumovat… já bych byl v tomhle případě konzervativní.

anonym

Ve 30tých letech minulého století hospodyňky ředily běžný ocet pro kuchyňskou přípravu pokrmů kyselinou citronovou. Říkalo se tomu moderní způsob. Protože ocet býval vždy škodlivý.

Emefej

Po patřičném naředěni ano. Po různých laboratořích se pohybuji několik desítek let a už jsem to zažil. Pouze dodávám, že koncentrovaná octovka velmi dobře hoří, tak na ni pozor.