rady74

Můžu k volbám v jiném městě než je moje trvalé bydliště?

Můžu k volbám v jiném městě než je moje trvalé bydliště?Třeba Brno-Brno venkov.

Nejlepší odpověď
kropitko

To by mě taky zajímalo,nechci jít volit do vesnice,kde mám trvalé bydliště,chtěla bych jít volit,tam kde bydlím,co proto udělat? Dá se to nějak?

Další odpovědi
panenka

Můžete volit na takzvaný voličský průkaz, a to v jakémkoliv stálém volebním okrsku na území České republiky nebo ve zvláštním volebním okrsku v zahraničí. Pokud chcete získat svůj voličský průkaz, existují dva způsoby.

První možností je, že se osobně dostavíte na obecní úřad v místě svého trvalého pobytu. Zde prokážete příslušnému úředníkovi svou totožnost. Ten zanese potřebné údaje do úředního záznamu.

Druhou možností, jak získat voličský průkaz je, že zašlete písemnou žádost na obecní úřad v místě vašeho trvalého pobytu. Žádost není předepsaný formulář, a proto interpretace žádosti je pouze na žadateli. Žádost je potřeba opatřit vlastnoručním ověřeným podpisem. Ověření podpisu je důležité, aby se zabránilo zneužití tohoto institutu. Žádost musí být doručena příslušnému úřadu nejpozději do 7 dnů před dnem konání voleb. To je do 21. května 2010.

Obecní úřad předá voličský průkaz nejdříve 15 dnů před dnem voleb – tedy 13. května 2010. Víte-li, že již budete mimo dostupnost vašeho obecního úřadu, může úřad zaslat voličský průkaz na uvedenou adresu v ČR, i do zahraničí. Nebo si můžete pro průkaz dojít osobně přímo na úřad.

Elektronické žádosti nejsou akceptovány a na jejich základě není možné vydat voličský průkaz. Posílejte vždy písemnou žádost s ověřeným podpisem!

Pokud dostanete voličský průkaz, dejte pozor, aby se neztratil nebo nebyl odcizen. Úřad vám náhradní doklad nevystaví.

Voličské průkazy je možné také získat na zastupitelských úřadech v zahraničí, to je prováděno za stejných podmínek jako při vydávání průkazu u obecního úřadu.

Zdroj: http://remix.nic­m.cz/volim-s-volicskym-prukazem/

anonym

Hlavně běžme.K volbám.

kokoťenko

Ano bubco,já jdu,sice to bude po dlouhé době,ale jdu,už se na to nemůžu koukat.