vivatisCZ

Můžu jít s angínou na pohotovost?

Zdravím již několik dní mně bolí v krku při polykání. Moje doktorka má ovšem vždy jen do 11:30. Můžu jít s angínou na pohotovost nebo kam s tím můžu zajít kromě mé obvodačky? Díky.

Nejlepší odpověď
gecco

Netuším, co děláš, že nemůžeš do 11:30 k doktorce – ale pohybuješ-li se mezi lidmi, chováš se dost nezodpovědně, angína je nakažlivá, možná pácháš trestný čin:
§ 152 Šíření nakažlivé lidské nemoci
(1) Kdo úmyslně způsobí nebo zvýší nebezpečí zavlečení nebo rozšíření nakažlivé nemoci u lidí, bude potrestán odnětím svobody na šest měsíců až tři léta, zákazem činnosti nebo propadnutím věci .
(2) Odnětím svobody na dvě léta až osm let bude pachatel potrestán,

  1. spáchá-li čin uvedený v odstavci 1 jako člen organizované skupiny,
  2. spáchá-li takový čin za stavu ohrožení státu nebo za válečného stavu, za živelní pohromy nebo jiné události vážně ohrožující život nebo zdraví lidí, veřejný pořádek nebo majetek,
  3. poruší-li takovým činem důležitou povinnost vyplývající z jeho zaměstnání, povolání, postavení nebo funkce nebo uloženou mu podle zákona, nebo
  4. způsobí-li takovým činem těžkou újmu na zdraví.

(3) Odnětím svobody na tři léta až deset let bude pachatel potrestán, způsobí-li činem uvedeným v odstavci 1 těžkou újmu na zdraví nejméně dvou osob nebo smrt.
(4) Odnětím svobody na pět až dvanáct let bude pachatel potrestán, způsobí-li činem uvedeným v odstavci 1 smrt nejméně dvou osob.
(5) Příprava je trestná.
___
Takže se z té důležité dopolední činnosti omluv a mazej k doktorce…!
___
A – ano – samozřejmě, že můžeš a angínou na pohotovost, ovšem zaplatíš poplatek 90,– Kč.

Další odpovědi
Klaproth

Na pohotovost se chodí pro neodkladnou pomoc s akutními stavy.Tebe to bolí už několik dní a čas na návštěvu svého doktora jsi si nenašel? To nevypadá na akutní potřebu.

marci1

Pokud jde o návštěvu lékaře, máš právo na poskytnutí placeného volna, na nezbytně nutnou dobu. 🙂
http://www.pra­ce.cz/poradna/prav­ni-radce/detail/ar­ticle/otazka-muzu-jit-k-lekari-v-pracovni-dobe-1/
Na pohotovosti by se jim tvá návštěva asi moc nelíbila a ještě bys zaplatil 90 Kč.

Arne1

Divná ordinační doba… A to nemá ani jeden den v týdnu odpolední ? Pokud by byla v rámci nějaké polikliniky, tak bych zkusil požádat nějakého sousedního lékaře.