Tom.Noddy

Můžu jako občan EU využít v zahraničí ambasádu kterékoliv členské země, není-li tam česká?

Doplňuji:
..jde o Kolumbii..veš­kerou diplomatickou a konzulární působnost převzal zast. úřad v Limě, Peru, což je docela daleko (cca 2000 km). Tak se jen ptám, jestli v případě problémů mohu využít ambasádu třeba Německa, Velké Británie apod., která bude třeba kousek ode mně..když jsme v té unii :)

Nejlepší odpověď
baghira

Ano, občan, který se ocitne ve svízelné situaci v cizí zemi mimo EU, kde nebude zastupitelský úřad ČR, se může obrátit s žádostí o pomoc na velvyslanectví či konzulát kterékoliv jiné členské země EU.

ČR nemá velvyslanectví ve všech zemích, například velvyslanectví ČR v Mexiku funguje i pro Guatemalu, Kostariku, Honduras, Nikaraguu, Panamu, Salvador a Belize. Je to úplně normální, především v Africe a vůbec zemích třetího světa, že jeden zastupitelský úřad funguje pro více zemí.

Další odpovědi
chudst

Zajimava otazka. Zeptam se i ja – a muzete uvest priklad zeme, kde naseho velvyslance nemame? Ciste teoreticky, i kdyz nahodou nase zeme nema nekde ambasadu, velvyslanec by tam snad mohl byt pritomen. Takze pokud dojdete na ambasadu jinou, snad by vam ho mohli zavolat. Ale ani to snad nemaji za povinnost. Rekl bych, ze zadna ambasada mimo daneho statu, ze ktereho pochazite, za vas neni zodpovedna. V tu chvili za vas prebira odpovednost stat, ve kterem jste a je jen na nem, jak moc bude pak spolupracovat s CR.