Kolecko1

Můžu dostat výpověď, když jsem na RD?

Dobrý den,
Pracuji ve firmě účtují mzdy, nyní jsem na RD a závod pro který jsem mzdy zpracovala se zrušil. Ve smlouvě mám jen mzdová účetní a zaměstnavatele, který zůstává, nikde nemám uvedeny závod, který zaniká. Můžou mě během RD propustit. Děkuji za odpověď

Nejlepší odpověď
Filip84

No, tak na to je odpověď jednoduchá:

Podle ustanovení § 50 odst.2 zákoníku práce zaměstnavatel může dát zaměstnanci výpověď jen z důvodů výslovně stanovených v § 52.

Podle ustanovení § 52 lit.a) zák.práce zaměstnavatel může dát zaměstnanci výpověď jen z těchto důvodů: ruší-li se zaměstnavatel nebo jeho část.

Podle ustanovení § 53 odst.1 lit.d) zák.práce zakazuje se dát zaměstnanci výpověď v ochranné době, to je v době, kdy je zaměstnankyně těhotná nebo kdy zaměstnankyně čerpá mateřskou dovolenou nebo kdy zaměstnankyně nebo zaměstnanec čerpají rodičovskou dovolenou,

Podle ustanovení § 54 lit.a) věty prvé před středníkem zák.práce zákaz výpovědi podle § 53 se nevztahuje na výpověď danou zaměstnanci pro organisační změny uvedené v § 52 písm. a) a b).

Takže, ano, může, a z logiky věci: musí. Je to to samé, jako by osoba zemřela. Mrtvý nemá právní subjektivitu, ergo, zaniklý zaměstnavatel Tě, poněkud, nemůže zaměstnávat. Náleží Ti však odstupné.

Zdroj: https://www.za­konyprolidi.cz/cs/2006-262

Další odpovědi
Klobouk

Ne

Kolecko1

Moc děkuji za objasnění a tvůj čas. Jsem ráda, že mi jako laikovi v těch těchto zákonech si potvrdil to co jsem si myslela.

Filip84

Ano, a ještě jedna věc:

Zaměstnavatel Ti může dát tzv. výpověď pro nadbytečnost, nicméně:

  1. až Ti skončí ochranná lhůta, tj. zde rodičovská dovolená (a pokud by na ní, například, navazovala přímo dočasná pracovní neschopnost, tak až po jejím skončení),
  2. nese důkazní břemeno, že tu práci pro Tebe opravdu neměl, a ani Ti nemohl nabídnout jinou práci.

(§ 52 lit.c) zák.práce)

Ono k tomu je hromada judikatury: obecně vzato, v případě tzv. výpovědi pro nadbytečnost, má vždycky smysl se obrátit na advokáta, protože prakticky nemáš co ztratit, jenom získat. Jsou třeba judikované případy, že zaměstnavatel, sice, zrušil pracovní místo „prodavače specialisty“, ale za měsíc „vytvořil nové pracovní místo“ „prodavače“. Takovou výpověď mu soud shodí jako účelovou.

Když má více těch „podfirem“, pro které děláš účetnictví, tak asi stěží prokáže, že Tě někde „neupíchne“, jo, on to, v podstatě, v případě sporu musí prokázat, nejenom tvrdit.

Filip84

Opravdu není za co. Pokud je zadavatel otázky kooperativní (což zde není úplně pravidlem), ujasní se dotaz najisto, aby nebyly žádné důvodné pochybnosti, není problém odpovědět!:-)

P. S. Jinak: „děkuje“ se palcem + nominací odpovědi, já mám za palec bod, a za nominaci 5 bodů. 🙂

Kolecko1

Tak už jsem poděkovala dle pravidel :) teda doufám

Filip84

Jasné! +1 🙂

Kolecko1

Děkuji za rychlou odpověď. Spíš si nejsem jistá tím, že nikde ve smlouvě nemám tu lokalitu uvedenou. Pouze mzdová účetní, takže nevím zda výše uvedené se dá pro to použít, když by mě pak mohli převést na jinou lokalitu.

Filip84

Nemáš za co, spíš je to souhra mezi položením otázky, a že tu jsem a mám na to, zrovna čas. 🙂

Abychom si rozuměli: právo je kogentní a malicherné. Je to jeho vlastnost, proto nemá cenu se nad ní trápit, nebo o ní vést diskurs, a proto se, případně, nediv, že se budu ptát, laicky, až nejapně podrobně. Musím, jo, jinak se závěru nedobereme:

„závod pro který jsem mzdy zpracovala se zrušil.“

Já jsem to pochopil tak, že zaměstnavatel se zrušuje. Takže je to tak, že se zaměstnavatel (osoba, Ič, etc.) nezrušuje, ale zrušuje se jeho zákazník? Neorientuju se v tom zcela.

Kolecko1

Zaměstnavatel, kterého mám uvedeného ve smlouvě se neruší. Ani mzdová uctarna. Ruší se pouze zákazník pro, kterého já jsem zrovna uctovala. :)

Filip84

Jo takhle! Tak to je ale něco úplně jiného, to je, jako když do krámu přestane chodit „baba s křivýma nohama“ (1 z 350), úplně stejný princip.

Pak, samozřejmě, nesmí dát výpověď, protože to, jak si zaměstnavatel obstará zakázky, odběratele, dodavatele, to je jeho obchodní risiko, za které on nese odpovědnost.

Nicméně, i tak platí, že i neplatná výpověď platí. Aby neplatila, je nutné zaměstnavateli prokazatelně (=písemně, do vlastních rukou, na dodejku) sdělit, že je neplatná, proč, a – a to je podstatné! – že zaměstnanec na práci trvá (§ 69 odst.1 věta prvá, § 69 odst.3 zák­.práce). Jinak platí, že byl pracovní poměr rozvázán dohodou uplynutím výpovědní doby (§ 69 odst.3 lit.a) zák.práce).

Je třeba konat bezodkladně, protože žalobu k soudu lze podat pouze do 2 měsíců ode dne, kdy pracovní poměr skončil, tj. máš na řešení celé situace cca 4 měsíce (výpovědní doba 2 měsíce +2 měsíce na žalobu) (§ 72 zák.práce).

Doporučuju se obrátit na advokáta, který se tomuto právu věnuje. O nic moc nejde: on napíše to sdělení zaměstnavateli tak, aby mělo všecky hmotné náležitosti, doručí mu ho a věř, pokud tedy není zaměstnavatel blbec úplný a komplexní, že se dohodnou a nic Tě to stát nebude.

Kolecko1

Moc děkuji za objasnění a tvůj čas. Jsem ráda, že mi jako lajkovi v těchto zákonech jsi potvrdil, to co jsem si myslela.