MrProper

Můžu dostat odškodné, pokud na nějakém webu zveřejní mé osobní údaje?

Mám na mysli titul, jméno, věk a bydliště. Jedná se o stránku, která funguje jako velká databáze těchto údajů. Nedal jsem jí souhlas. Můžu vysoudit odškodné? Pokud ano, v řádů stovek, tísíců nebo statisíců?

Nejlepší odpověď
zzzzz

Pravděpodobně jste někomu jinému podepsal, že vaše údaje může předat dalším osobám a mohou být zveřejněné. Dělají to i mobilní operátoři, zaškrtnou že souhlasíte a ani o tom nevíte.

Pokud ne, tak bych na vašem místě podala trestní oznámení na neznámého pachatele, neoprávněné nakládání z osobními údaji je trestný čin.
U občanskoprávního sporu riskujete, že prohrajete a budete platit náklady.
V trestněprávním řízení se můžete domáhat náhrady škody.

Další odpovědi
cukrar

Nevím v jaké souvislosti jsou zveřejněna Vaše údaje, ale domnívám se, že neuspějete.

ivzez

Podle mne záleží na tom,
proč ta stránka Vaše osobní údaje zveřejňuje,
a na tom, kda/jak je získala.

Pokud jste třeba podnikatel a web získal Vaše údaje
z veřejně dostupného zdroje, může je např. uvádět
v katalogu podnikatelů, služeb apod.
V tomto případě bych volila slušnou žádost provozovateli
o vymazání informací o Vás z webu a likvidaci údajů.

Pokud však Vaše údaje získala od někoho dalšího,
informujte se o tom, jaké osobní údaje, proč
a na jak dlouho hodlá spravovat. V tomto případě
můžete požadovat likvidaci svých osobních údajů,
můžete jim pohrozit ÚOOÚ.

Odškodnění podle mne nezískáte ani v jednom případě.
Snad, kdybyste mohl prokázat, že Vám zveřejnění
způsobilo nějakou újmu.