Avatar uživatele
Jakub1

Můžu jako vlastník bytu chovat psa bez jakéhokoliv omezení?

Dobrý den, jsem vlastníkem bytu a před koupí bytu jsem nebyl seznámen s domovním řádem. Po koupi, kdy mi předseda vlastní dal k přečtení řád, jsem se dočetl, že pro chování domácího mazlíčka je třeba souhlas větší poloviny vlastníků a při nedodržení mohou nastat nějaké sankce. V domě jsem sice zvířata uviděl a i předseda mě ujistil, že s tím problém není, ale kdyby nastala situace, že víc jak poloviční souhlas nedostanu, tak u mě, jako vlastníka bytové jednotky, je z toho nějaké východisko? Není to v rozporu s některým ze zákonů a není to pouze nějaký přežitek z dob minulých? Děkuji za odpověď.

Upravil/a: annas

Zajímavá 1Pro koho je otázka zajímavá? marci1 před 1255 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
cukrar

Není právní předpis, který by zakazoval psa ve Vašem bytě. Jedině že by obtěžoval nad míru obecnou…jak je popsáno v OZ.
Domnívám se, že řád v tomto případě a v tomto bodě je protiprávní.

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
marci1

Vyjádření právníka: „Oprávnění nájemce k chovu zvířat v pronajatém bytě je upraveno v § 2258 občanského zákoníku, dle kterého je nájemce oprávněn chovat v bytě zvíře, nepůsobí-li chov pronajímateli nebo ostatním obyvatelům domu obtíže nepřiměřené poměrům v domě. Vyvolá-li chov zvířete potřebu zvýšených nákladů na údržbu společných částí domu, nahradí nájemce tyto náklady pronajímateli. Odchylná ujednání od tohoto ustanovení není dle mého názoru možné, neboť dle § 2235 občanského zákoníku, se nepřihlíží k ujednání zkracujícím nájemcova práva zakotvená zákonem. Tedy i pokud by bylo v nájemní smlouvě sjednáno, že nájemce není oprávněn v bytě chovat žádná zvířata, dle § 2235 by se k takovému ustanovení nájemní smlouvy nepřihlíželo a aplikovala by se zákonná úprava, dle § 2258 občanského zákoníku.“ 🙂

Doplňuji: Současně ovšem platí, že nájemce nemůže v bytě chovat jakékoli zvíře, ale pouze takové, jehož chov nepůsobí pronajímateli nebo ostatním obyvatelům domu obtíže nepřiměření poměrům. Jsem přesvědčen, že v obecné rovině nelze hovořit o tom, že by chovem psa byly pronajímateli či ostatním obyvatelům domu působeny obtíže nepřiměřené poměrům v domě a pronajímatel tedy není dle mého názoru oprávněn zakázat apriori (předem) nájemci chov psa.
Z tohoto důvodu se proto domnívám, že zakotvit zákaz chovu psů do stanov či jiného dokumentu společenství vlastníků (domovního řádu) nelze, resp. i pokud by k tomu došlo, jednalo by se dle § 245 občanského zákoníku o ustanovení, na které se hledí jako by nebylo přijato."
https://www.ma­gazinvybor.cz/ra­dy/pravni-poradna/muze-shromazdeni-zakazat-chov-psu-v-bytech/

Upravil/a: marci1

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
Kepler

Nadpoloviční souhlas ve sféře SVJ myslím nemá oporu v zákoně. Stejně tak jako třeba vlastnictví psa ve vlastním domku. Negarantuji, ale doporučuji si pročíst nový občanský zákoník. Mohl bys ale narazit v případě soudní obžaloby na základě obtěžování hlukem, smradem, vznikem škod, atd.

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce
Avatar uživatele
Pepa25

marci: ta odpověď je nic moc, mluví se o „nájemním bytě“ a zároveň SVJ …

před 1255 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
marci1

Díky, chybička se vloudí. Chybí tam konec, ve kterém se mluví o SVJ. 🙂

před 1254 dny Odpovědět Nahlásit
Nový příspěvek