Jakub1

Můžu jako vlastník bytu chovat psa bez jakéhokoliv omezení?

Dobrý den, jsem vlastníkem bytu a před koupí bytu jsem nebyl seznámen s domovním řádem. Po koupi, kdy mi předseda vlastní dal k přečtení řád, jsem se dočetl, že pro chování domácího mazlíčka je třeba souhlas větší poloviny vlastníků a při nedodržení mohou nastat nějaké sankce. V domě jsem sice zvířata uviděl a i předseda mě ujistil, že s tím problém není, ale kdyby nastala situace, že víc jak poloviční souhlas nedostanu, tak u mě, jako vlastníka bytové jednotky, je z toho nějaké východisko? Není to v rozporu s některým ze zákonů a není to pouze nějaký přežitek z dob minulých? Děkuji za odpověď.

Nejlepší odpověď
cukrar

Není právní předpis, který by zakazoval psa ve Vašem bytě. Jedině že by obtěžoval nad míru obecnou…jak je popsáno v OZ.
Domnívám se, že řád v tomto případě a v tomto bodě je protiprávní.

Další odpovědi
marci1

Vyjádření právníka: „Oprávnění nájemce k chovu zvířat v pronajatém bytě je upraveno v § 2258 občanského zákoníku, dle kterého je nájemce oprávněn chovat v bytě zvíře, nepůsobí-li chov pronajímateli nebo ostatním obyvatelům domu obtíže nepřiměřené poměrům v domě. Vyvolá-li chov zvířete potřebu zvýšených nákladů na údržbu společných částí domu, nahradí nájemce tyto náklady pronajímateli. Odchylná ujednání od tohoto ustanovení není dle mého názoru možné, neboť dle § 2235 občanského zákoníku, se nepřihlíží k ujednání zkracujícím nájemcova práva zakotvená zákonem. Tedy i pokud by bylo v nájemní smlouvě sjednáno, že nájemce není oprávněn v bytě chovat žádná zvířata, dle § 2235 by se k takovému ustanovení nájemní smlouvy nepřihlíželo a aplikovala by se zákonná úprava, dle § 2258 občanského zákoníku.“ 🙂

Doplňuji: Současně ovšem platí, že nájemce nemůže v bytě chovat jakékoli zvíře, ale pouze takové, jehož chov nepůsobí pronajímateli nebo ostatním obyvatelům domu obtíže nepřiměření poměrům. Jsem přesvědčen, že v obecné rovině nelze hovořit o tom, že by chovem psa byly pronajímateli či ostatním obyvatelům domu působeny obtíže nepřiměřené poměrům v domě a pronajímatel tedy není dle mého názoru oprávněn zakázat apriori (předem) nájemci chov psa.
Z tohoto důvodu se proto domnívám, že zakotvit zákaz chovu psů do stanov či jiného dokumentu společenství vlastníků (domovního řádu) nelze, resp. i pokud by k tomu došlo, jednalo by se dle § 245 občanského zákoníku o ustanovení, na které se hledí jako by nebylo přijato."
https://www.ma­gazinvybor.cz/ra­dy/pravni-poradna/muze-shromazdeni-zakazat-chov-psu-v-bytech/

Kepler

Nadpoloviční souhlas ve sféře SVJ myslím nemá oporu v zákoně. Stejně tak jako třeba vlastnictví psa ve vlastním domku. Negarantuji, ale doporučuji si pročíst nový občanský zákoník. Mohl bys ale narazit v případě soudní obžaloby na základě obtěžování hlukem, smradem, vznikem škod, atd.

Pepa25

marci: ta odpověď je nic moc, mluví se o „nájemním bytě“ a zároveň SVJ …

marci1

Díky, chybička se vloudí. Chybí tam konec, ve kterém se mluví o SVJ. 🙂