Avatar uživatele
Chleba23

Můžu cestovat po Evropě pouze s náhradním dokladem za OP?

Můžu cestovat po evropě pouze s náhradním dokladem za OP?

Ztratil jsem obcanku, za 5 dni odjizdim – estonsko, finsko. Nemam ani pas. Bude to v pohode jen s nahradnim dokladem?

Upravil/a: annas

Zajímavá 0 před 1863 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
sesednizkola

Vem si fotku a za 100 Kč ti vystaví na počkání dočasný OP. Neriskoval bych to s náhradním dokladem, fakt ne. Ale jestli to jde nebo ne, nevím.

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
Drap

Mimo republiku ti náhradní doklad neplatí.

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
Edison

Tak cestovat s ním pochopitelně můžeš. Jen si buď jist tím, žwe pokud se tím někcde budeš prokazovat při nějaké kontrole, tak Tě určitě zadržej pro ověření totožnosti. To totiž není doklad totožnosti, ale pouze doklad o tom, že jej nemáš u sebe (z jakohokoli důvodu). Dále existuje něco jako mezinárodní dohoda o uznávání osobních identifikačních dokladů a toto jím teda rozhodně není.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
autacek

Náhradní doklad za OP funguje jen v ČR. Dokonce i na poště jsou s tím problémy, tak že cestování po zahraničí bych jakou úplně nejlepší nápad neviděl.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Dochy

OP lze sehnat do 24 hodin. Musíš jej ale vyzvednout v Praze.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Kelt

Z vlastní zkušenosti mohu uvést dva příklady. V roce 1991 jsme jeli do Německa (autobus, kolegové z práce) a měl jsem čerstvý pas a problém nikde nebyl. Za 14 dní jsem jel do Rakouska na nákupy do Vídně 1 den. Taky autobusem s nějakou cestovkou. Do Rakouska mne nepustili, protože jsem měl špatnou perforaci v pase na fotce. Němci si toho nevšimli, ale Rakušáci ano, respektive naši v Mikulově. Tak jsem jel na vlastní náklady domů a šel na okres si to vyřídit. Uznali mi to, opravili pas a vrátili peníze.
Pak jsem v roce 2009 letěl na 3 dny do Irska. Měl jsem pouze OP a vyřídil jsem vše, letenku a stačilo mi to na pohyb v Irsku bez problémů.
Takže neříkej si, že ti stačí náhradní doklad, ale co se ti může nejhůř stát. Pokud narazíš na úředníka, který uznává striktně zákony, můžeš mít problémy. Být na tvém místě, tak se jdu zeptat na místo, kde dávají doklady.

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce
Avatar uživatele
Edison

Kelte, náhradní doklad NIKDE ve světě neuznají jako doklad, pokud nebude aktuálně vydán na zastupitelském úřadě daného státu např. z důvodu ztráty. Z domova to opravdu NIKDE neuznají.

před 1863 dny Odpovědět Nahlásit
Nový příspěvek