Avatar uživatele
Džery

Můžu být zaměstnaný u svých rodičů?

Ahoj diskutéři, nejsem žádným expertem na toto téma, proto bych se trochu zeptal a udělal si trochu rozhled. Právě se chystám na pilotní zkoušky operátora bezpilotního letadla a mám v zájmu tak pomoct matce, která má živnost na fotografii. Bez letecké licence nelze prodávat fotografie z drona, jenže pokud to bude fakturováno na matku a já jsem jakoby její zaměstnanec, jak se toto řeší? Tedy, můžu fakturovat přes matku i když jsem vlastníkem licence já a ne ona? A je vůbec takhle možné pracovat pod rodinou z právního hlediska bez smlouvy?

Edit: Dobře, sepíšu smlouvu s matkou a budu tedy její zaměstnanec, faktury budou řešeny přes matku, já budu vypomáhat v oblasti bezpilotní fotografie. Díky za pomoc, zítra skočim na živnostnák ohledně ujištění, že fotografie z drona spadají pod fotografickou činost a to v přpadě, že zaměstnanec OSVČ je vlastníkem licence k provozu. Uvidíme, zatím si dělat živnost nechci, protože jsem studentem na SŠ a než dostanu první dobré zakázky v pravidelném počtu, nechce se mi na soc a zdrav nechat 40 tisíc…

Zajímavá 0 před 2004 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
ivzez

Členové rodiny mohou vypomáhat v rodinné firmě
bez pracovní smlouvy.

Navíc se domnívám, že rodič může zaměstnat dítě a naopak.
Nemožnost zaměstnávat jeden druhého platí jen pro manželský pár
(nevím, jestli i pro registrované partnery).

Fakturovat můžete i jako fyzická osoba
a já bych tomu na Vašem místě dala přednost.
Nezkoušela bych něco „obcházet“.

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
Drap

Pokud jsi zaměstnanec matky a máš licenci, tak v tom neni žádný problém. Pokud nejsi zaměstnancem matky, musíš si vyřídit svoji živnost a matčině firmě to přeprodávat. Ty pokud nemáš živnost, nemůžeš nic fakturovat. Pokud živnost máš, můžeš fakturovat co chceš a komu chceš.

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
Kepler

Bez smlouvy to nejde. Musíš mít s matkou pracovní smlouvu, ona bude odvádět příslušné daně. Mít licenci je jen ve tvém zájmu. Jak tě za to bude matka platit, to je vaše věc. Může to být třeba formou DPP. Fakturu pro zákaznika by tak vystavovala matka.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Edison

Osobně zaměstnávání mezi kamarády, přáteli a už vůbec v rodině nedoporučuji. Nikdy z toho nevzejde nic dobrého. Časem se to zvrtne k výčitkám a balamutění…

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce
Avatar uživatele
Kepler

Ivzez: myslím, že vypomáhat v rodinné firmě bez pracovní smlouvy nelze, pokud oba nejsou spoluvlastníci. Časté jsou případy typu, že synáček vypomáhá v obchodě matky bez smlouvy a je z toho pokuta za práci na černo.

před 2004 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
Mc Merkurion

… zrušeny: https://zpravy­.aktualne.cz/e­konomika/prace-nacerno-pomoc-pribuznym-pokuta-soud/r~1144d1d0­611611e49b26002590604f2e­/?redirected=15403106­63

před 2004 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
Kepler

Je to 4 roky stará informace, ale zřejmě platí. Nic není zrušeno. Inspekce a soud pouze musí prokázat, že nejde jen o jednorázovou výpomoc. Což někdy může být problém…

před 2004 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
Mc Merkurion

.. a co u nás nejni problém, co by tam ti ouřadové dělali, kdyby nic neprokazovali ??? … ať žijí obštrukce …

před 2004 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
Kepler

Na ouřady seru, ještě že zákon platí! Už jsem poslal do prdele třeba pěknou řádku policajtů a vysvětlil jim co je to presumpce neviny (na základě křivého obvinění). Když jsem to těm blbům vysvětli a doporučil další studium nebo vrácení odznaku, všichni sklapli. A mám pokoj. Je ale fakt, že jinak ouřadi nedělají nic, pokud to není předmětem žaloby. Ani stížnost na posudkovou komisi MěÚ nemá cenu. Proč by z toho vyvozovali nějaké postihy, když nemusí?

před 2004 dny Odpovědět Nahlásit
Nový příspěvek