Beer4Real

Můžu být stíhaný za zesměšnění plakátů pana Jiřího Drahoše?

Všichni pamatujeme, jak byl řidič autobusu stíhán za zesměšnění volebních plakátů.
Jenže pan Jiří Drahoš je pouze řadový občan, není politik, ani úřední osoba a tudíž takové jednání by nemělo být protiprávní nebo se pletu?

Nejlepší odpověď
Drap

Pleteš se. Zesměšňovat můžeš ovšem ne na jeho plakátech. V případě že něco dopíšeš či domaluješ na plakát, jedná se o poškození cizí věci. Ty plakáty někomu patří, a někdo je zaplatil

Další odpovědi
anonym

Jedná se o poškození cizí věci, nezáleží na tom zda je nebo není prof. Drahoš politik. Pokud někomu počmáráte dům sprejem je to stejné jako když mu poškodíte billboard, plakát … prostě je z vás vandal.

Navíc je to ubohé. Zvlášť pokud to zesměšnění má daleko k nějaké věcné smysluplné argumentaci a jde jen o dětinský výlev beze smyslu.

Emefej

Trestní zákoník
40/2009 Sb.
§ 228Poškození cizí věci

(1) Kdo zničí, poškodí nebo učiní neupotřebitelnou cizí věc, a způsobí tak na cizím majetku škodu nikoli nepatrnou, bude potrestán odnětím svobody až na jeden rok, zákazem činnosti nebo propadnutím věci.

(2) Stejně bude potrestán, kdo poškodí cizí věc tím, že ji postříká, pomaluje či popíše barvou nebo jinou látkou.

aliendrone

Bohužel – všichni ti říkají pravdu, stíhán být MŮŽEŠ. Pokud tě při tom chytí. ;) :D
Ale… oproti minulosti, je zde velký, přímo ZÁSADNÍ ROZDÍL!!

Už od pradávna, přinejmenším od dob císařpána (bůh ho chraň i jeho rodinu ;) :D) se to považovalo za POLITICKÝ přestupek/zločin, vydrželo to i náckům (za protektorátu se za něco podobného dokonce i střílelo!), komunistům – osobně znám případ, kdy nudící se borec na „dobrovoné“ schůzi ROH přimaloval v Rudém právu Brežněvovi čertovské rohy a bradku, začež sice nebyl zavřený, ale soudruzi ho v pořadníku čekatelů na byt přesunuli na poslední místo a i z očekávaného povýšení v práci sešlo, protože politické odpůrce žádný režim nemá rád.

Pořád jsi ale BYL politický, morálně úplně někde jinde, než vrahové, zloději apod. kriminální verbež. Dnes, v „dokonalém politickém systému plném lásky a pravdy“ samozřejmě POLITICKÉ zločiny mít nemůžeme (jak by to v tak dokonalém systému bylo také možné, že?), tak z tebe místo POLITICKÉHO udělají sprostého KRIMINÁLNÍKA. :D :D :D

Z těch keců o „ubohosti“ takového jednání si NIC NEDĚLEJ, to bylo, je a bude. Vždy se najdou lidé, kteří si budou usilovně a zuřivě vyšlehávat oči mávátky na 1.máje a VEŘEJNĚ dehonestovat odpůrce „jediného pravého/správného učení“ (v případě 1. máje to bylo něco jako „vítězství dělnické třídy a socialismu“ nebo jak). Dnes se sice hlásá něco jiného, ale princip JE STEJNÝ!

Uvaž – už zastupující říšský protektor, SS obergruppenführer a generál policie R. Heydrich DOBŘE VĚDĚL že Češi jsou doslova cituji: „smějící se bestie“! Takže nejen my sami (v Haškově postavě Josefa Švejka), ale i jiní vědí (vědeli už dávno), jak to s námi opravdu je.

Zesměšňování politických představitelů/kan­didátů je tudíž u nás DOBROU TRADICÍ (za kterou se nezřídka DRAZE platilo a na to můžeme BÝT PRÁVEM HRDÍ)!!!

Ano, když tě chytí, čekej oplétačky, dokonce i soud, který NEMŮŽEŠ NIKDY VYHRÁT! Morálním vítězem ale budeš TY a vždycky budeš na tom lépe, než příznivci systému: „Demokracie, zákonnost a spravedlnost jak kdy, jak pro koho – podle toho jak se nám to aktuálně hodí!!“

Mc Merkurion

… samozřejmě že můžeš, jen v případě Zemana je vše povoleno …

orwell

Samozřejmě, že stíhán být můžeš. Pokud ale máš nepotlačitelné nutkání k takovému podlému a odsouzeníhodnému činu, stál by za zvážení plakát jiné osoby (kterou zde nebudu jmenovat) a možná bys za to získal i nějakou tu kačku navíc. Tam by ti to určitě prošlo a třeba bys dosáhl slávy stohoven.

ivzez

Ano.

plebs

Nechte Drahoše drahošem, pokud vyhraje většina národa bude spokojena k volbám možná přijde okolo 60% voličů a zbytku je to absolutně jedno

pizlicka

Mnoo,pokud mu namaluješ tykadla,pudeš sedět...... 😁

magorvkleci

Pokud jde o řidiče městského autobusu pana Romana Smetanu, už nevím, za co byl stíhán, ale odsouzen byl rozhodně za poškozování cizí věci a nic jiného. Bylo to ubohé a šlo o dětinský výlev beze smyslu. Nedovedu si představit, že by to udělal třeba profesor UK.

orwell

Nechce se mi pátrat v minulosti, ale mám pocit, že Smetana dostal nějaké ty veřejné práce, na které nenastoupil a proto ten další trest.
A že si nedovedeš představit v takovém případě třeba profesora UK? Tak to já teda klidně! Nevzpomínáš si na jistého profesora s transparentem „… ZDRAVÍ BUZNY“? Jó, není profesor, jako profesor! Mně stačí sledovat chování pana Drahoše, mistra Halíka a dalších, aby mi bylo jasné, že svět se v ..... obrací. Vzhled ke svému stáří a tvému mládí si dovolím tě poučit. Žádnej titul tě před blbostí neochrání a třeba ani tři vš. tituly nezaručí, že dotyčný je pěkná samice od vepře. Ale k tomu dojdeš taky, chce to jen čas 🙂