Rudolfr13

Můžu alkoholika zbavit svéprávnosti? A poté ho i proti jeho vůli umístit do léčebny?

Otec už je nějakou dobu alkoholik a psychicky ubíjí mou matku, která si s ním už neví rady a ani mi ne. Není týdne, kdy bychom pro něj nemuseli jezdit na zahradu, že je opilí a pomlácený. Dokonce už ani neudrží stolici a kálí po bytě. Poraďte mi prosím. Děkuji mockrát! Ridoško

Nejlepší odpověď
zzzzz

Tady je rada těžká, podle nového obč. zákona je zbavování svéprávnosti hodně složité, je potřeba prokázat, že je nebezpečný okolí, nebo sám sobě. Svépravnost se pak znova po pár letech posuzuje:-(((

Doporučím vám obrátit se na právníka, on posoudí, zda má vůbec cenu se na soud obracet.

Pokud by byl na maminku nebo na vás agresivní, tak volejte policii a nechejte ho vykázat, byl by oficiální záznam o jeho chování.

Existují i poradny pro rodiny alkoholiků a feťáků, tam rodinám poradí na co mají právo, kde žádat o pomoc a jak s alkoholikem jednat. Na takovou poradnu by vás měl odkázat lékař, zabývá se tím třeba Renarkon, ale i různé= psychiatrické léčebny.

Další odpovědi
marci1

Zbavení svéprávnosti není jen tak jednoduché a je těžké doložit důvody.
„U osoby, která je dlouhodobě závislá na alkoholu a toto je z lékařské dokumentace prokazatelné (vyšetření, hospitalizace, léčba, ad.) je možné někým blízkým (nejč. partner, dospělé děti) požádat o zbavení svéprávnosti.“
http://www.al­koholik.cz/za­vislost/zbave­ni_svepravnos­ti/zbaveni_sve­pravnosti_zpu­sobilosti_k_prav­nim_ukonum_u_o­soby_zavisle_na_al­koholu_vzor.html
Alkoholikovi může být také nařízena nedobrovolná protialkoholická léčba. Tento návrh může doporučit kterýkoliv lékař. Podrobněji :
http://www.al­koholik.cz/za­vislost/nedobro­volna_lecba/ne­dobrovolna_lec­ba_alkoholismu_al­koholika_umis­teni_na_zachyt­ne_stanici_zachyt­ce.html