martina12345

Můžou mi vydat nový OP půl roku před tim než mi propadne?

Chci jet v červnu na rok do Anglie. OP mi propadne v lednu 2016. Můžou mi vydat nový ještě před tim než odjedu?

Odpovědi
gecco

Samozřejmě, že ano…
Prostě si jen nejméně 30 dnů před odjezdem podej žádost o nový OP.
😉
Doplňuji:
Cochee → v odůvodněném případě (dlouhodobá cesta do zahraničí, kde nemá možnost požádat o nový OP a ten starý mezitím propadne, je dostatečný důvod) nedělají problémy…
😉

cochee

Další info k tématu viz zdroj (relevantní i pro tebe, pokud do UK jedeš na cestovní pas)
Doplňuji:
gecco, našel jsem tohleto: http://www.mes­tojablonec.cz/re­dakce/index.php?faq­kat=2&subakce=faq&lan­G=cs&page=6& – příspěvek „Martin Hujer | 16.3.2012 16:51:48“, vypadá to, že výměna příliš před termínem se úřadům moc nelíbí.

Zdroj: http://www.mvcr­.cz/clanek/zpra­vodajstvi-vymena-op-po-navratu-z-ciziny.aspx

cochee

gecco: To se právě řeší až po příjezdu do ČR a na základě doložení dokladů o dlouhodobém pobytu v zahraničí se upouští od pokuty za propadlou platnost OP. Našel jsem ještě jeden textík na toto téma, na stránkách ostravského magistrátu, http://www.os­trava.cz/cs/u­rad/magistrat/od­bory-magistratu/odbor-vnitrnich-veci/oddeleni-evidence-obyvatel-a-obcanskych-prukazu/zivotni-situace/vydani-obcanskeho-prukazu/lifesi­tuation-full cituji:

"Upozornění

Dosavadní občanské průkazy platí po dobu v nich uvedenou. Pokud má občan platný doklad a nedošlo ke změně údajů nebo k podstatné změně podoby, nelze provádět jeho výměnu (s výjimkou vydání občanského průkazu se strojově čitelnými údaji a s kontaktním elektronickým čipem)."

Matoucí je ten text v závorce, ten celý ten odstavec neguje. Takže pokud budu chtít OP s čipeem, tak to asi jde, jinak ne. Existuje-li na to nějaký závazný právní předpis, pak je to jasné. Pokud si to každý obecní úřad obce s rozšířenou působností může vyložit malinko po svém, je možné, že někde takovou žádost přijmou, já se ale kloním k tomu, že na to závazný pokyn existuje, protože o vystavení OP lze požádat jakýkoliv obecní úřad obce s rozšířenou působností (nejen v místě trvalého pobytu), takže v zájmu sjednocení postupu by to měli dělat všude stejně.

gecco

Cochee → Tak uvidíme, jakou zkušenost získá Martina12345…
😉
Mimochodem – mám dojem, že kromě krátkodobých už se občanky vydávají jen se strojově čitelnými údaji.

cochee

To jo, ale můžou být ještě s čipem a bez čipu. Za čipový OP chtějí v současnosti pětikilo a to i u výměn, které jsou zdarma. Obě verze ale jsou s těmi str. č. ú.