Boni

Můžou hluší lidé mluvit? Plynule a srozumitelně? Viz video.

Slečně je 29 let a 28 let je hluchá. Teď pomocí moderní techniky slyší. Slečna paní rozumí a plynule a srozumitelně jí odpovídá. Jak se ale naučila mluvit, když neslyší už od mala? Kdyby byla hluchá jen dva roky, tak chápu, že mluvit uměla a nezapomněla to. Ale když ohluchla v jednom roku. https://www.y­outube.com/wat­ch?v=LsOo3jzkhYA

Nejlepší odpověď
led

Rozprávať dokážu, problém je vo farbe a intonácii hovoreného. Ak si všimnete, hluchý sa mimikou tváre snaží sfarbovať aj zvuk hlasu, vníma ho vnútorne.
Pri rozprávaní s nepočujúcim, obe strany, aj vy, musite pracovať nielen so zvukom, ale aj výrazovými prostriedkami tváre, dôležité je, aby nepočujúci mal nezastretý výhľad na vaše komunikačné telesné prostriedky – tvár, oči, ústa, ruky. Vtedy aj on sa prispôsobuje vášmu vyjadrovaniu a rozhovor je plynulejší a zrozumiteľnejší.

Pri tejto príležitosti si nemôžem nespomenúť na príhodu istého slovenského tanečníka v Švajčiarsku. Po predstavení hostia i novinári prekvapene počúvali jeho skúsenosti s tancom a tomu, že vlastne nepočuje po jeho výkone ani nechceli veriť. Takže dokázal zreteľne komunikovať nielen v slovenčine ale aj v nemčine.

Naučiť sa zreteľne rozprávať je drina aj pre nepočujúceho, aj pre jeho trpezlivého poslucháča. Ale ak človek chce, dokáže.

Sůwa

Led, ta příhoda s tanečníkem je velice zajímavá. Že dokázal zřetelně komunikovat bych pochopila, ale jak dokázal tančit na hudbu, kterou neslyšel? Nebo jsem tomu špatně rozumím já?

led

Veľa ma naučil pri našej spolupráci. Hlavne naučil nepodceňovať postihnutých ľudí, hľadať v nich ich schopnosti, v ktorých môžu vyniknúť. Dnes tento tanečník sa venuje hlavne postihnutým deťom, učí ich ako byť plnohodnotným človekom. Vyštudoval vysokú školu.
Dokázal sa učiť pomocou rúk, pomocou svojho tela. Pustil si hudbu a rukami na reproduktoroch počúval vibrácie. Títo ľudia sú veľmi citliví na fyzické vibrácie zvuku. Ostatné je otázka talentu, rytmu, počítania i driny a trpezlivosti pri učení a súhry s dirigentom, hudobníkom zvukárom. Ak si zladíte štart (signál, napríklad dvihnutie ruky, pokrčenie kolien, mimika), tak sa to dá.
Pri ťažšie počujúcich, či nepočujúcich sa využíva aj basová zložka zvuku. Skôste si všimnúť, ako niekedy pri počúvaní modernej (často prebasovanej) hudby vám vybruje telo, hudbu cítite telom…
Systém, ktorý sa používa aj na zvýšenie emócii, uvoľnenie psychických zábran (bojové tance…). Skúste sledovať nielen hudbu, ale i poslucháčov, počúvať svoje telo…
Boli by ste prekvapená, ako napríklad takto postihnuté či postihnuté iným fyzickým neduhom, deti dokážu byť schopné dokázať, že nie sú „odpadom spoločnosti“. Ak sa im venujete, sú veľmi vďační a veľa schopní.

Sůwa

Moc děkuji za vysvětlení, stejně to pro mne trochu zůstává záhadou. S neslyšícími mám pár zkušeností už od mládí. Naučila jsem se výrazně artikulovat, aby mi rozuměla kamarádka a i pozorně poslouchat, abych já rozuměla jí. Bylo jí asi 8 let a překvapivě uměla dcela dobře psát. Hodilo se mi to pak ještě několikrát při komunikaci s neslyšícími, nikdy jsem je ale nebrala jako postižené 🙂

led

opýtajte sa jej na to, možno to bude chcieť vyskúšať.