Damiana

Můžete se spolehnout na to, co slíbíte sami sobě?

To, že jiným občas naslibujeme hory doly a pak se z toho buď všelijak kroutíme nebo se naopak urputně snažíme dodržet slib za každou cenu (aby nebyla ostuda a protože nejsme „slibotechny“) – to je jedna věc.

Ale jak jste na tom se sliby sami sobě, o nichž nikdo jiný než vy neví?
Tohle už nikdy znovu neudělám, neřeknu… Tohle musím změnit… Dokážete bez problémů dodržet to, co si slíbíte? (Nejde o pevnou vůli, ale o tzv. introspection illusion, pocit, ve kterém selháváme nejen v tom, co provedeme v budoucnosti, ale hlavně v maličkostech, které se již stávají brzkou minulostí.)

Nejlepší odpověď
Drap

Snažím se splnit všechny sliby. Někdy to trvá sice déle, ale sliby dodržuji. Můj problém je v tom, že nedovedu dost dobře říczt nikomu ne. A z toho se odvíjí pořád spousta slibů přede mnou, které čekají na splnění.
U vlastních slibů, je to obtížnější. Snažím se, ale někdy to opravdu z objektivních příčin nejde.

Další odpovědi
anonym

dal jsem si jeden slib, neslibovat a ono to funguje, pokud něco splním, je to klad.

Sůwa

Když už si dokážu ten slib přesně formulovat, tak ano.

anonym

Nepotřebuji si nikdy nic slibovat a ani tak nečiním. Mám ráda svůj život i s chybami a přednostmi.
Doplňuji:
Ale pokud někomu něco slíbím, tak slib vždycky dodržím. Většinou se jedná o maličkosti, které nestojí skoro žádnou námahu.

manon

Jde o to, o jak závažné sliby sobě se jedná – jsou taková předsevzetí, kdy to zkouším, ale jsou to blbůstky a tam si ještě někdy povolím :), a pak jsou rozhodnutí závažná a tam si ani nic slibovat nemusím, rozhodnu se (rozhodnutí zrálo až uzrálo) a pak už tamtudy vlak nejede.

Co se týče slibům druhým, sliby plním – taky neslibuji, co bych dodržet nemohla. Považuji se domýšlivě za spolehlivého čověka :)

Natty*

No, pokud se mi přihodí něco závažnějšího, tak se snažím, aby se to už neopakovalo. Ale když se to může přejít a není to tak hrozné, tak to většinou „nedodržím“…

Conchus

Vždycky jsem sliby plnil, vůči sobě i vůči ostatním. Nedovedu si představit neplnění slibů

pizlicka

zasadne nikomu nic neslibuji,ani sobe.radeji se tvarim pasivne a pak prekvapim.necitim se tak sama sebou tlacena kvuli vyrcenemu slibu.

Klára K.

já bohužel ne. A tak do toho často zatahuji ostatní lidi, např. řeknu kamarádce, aby mi na každý den nachystala sportovní program, a pokud ho nesplním, koupím jí nějakou malou věcičku, třeba lízátko.