autacek

Můžete prosím někdo stručně vysvětlit, o co jde ve směrnici o digitálním copyrightu?

Především pak z článku
co znamená věta „Uživatelé podle něj budou mít větší právní jistotu, že autorsky chráněný obsah prohlížejí legálně.“ a její protiklad „Evropská komise dnes upozornila, že změny se nedotknou občanů a běžných uživatelů internetu.“

A dále mi nejsou jasné výjimky, to znamená, malý ať si krade a velký ať za to platí? Jsem si vždy myslel, že ochrana autorských práv by měla být tak nějak konzistentní, ať jste malí, nebo velcí.

https://www.no­vinky.cz/zahra­nicni/evropa/497285-staty-a-ep-se-shodly-na-podobe-smernice-o-digitalnim-copyrightu.html

Nejlepší odpověď
ivzez

Nevím, jestli Vám na tuto otázku dokáže někdo odpovědět.

Z článku moudrá nejsem (nejsem si ani jista, jestli tomu, o čem píše, rozumí
jeho autor) a protože jsem návrh směrnice neviděla, těžko o ní něco soudit.

Pokud budu vycházet jenom z článku, pak mi věta
»Uživatelé podle něj budou mít větší právní jistotu,
že autorsky chráněný obsah prohlížejí legálně.«
připadá nesmyslná.

Pokud „nehacknu“ něčí web, ale prohlížím si díla volně
umístěná v internetu, prohlížím si je legálně.

Jiná otázka je, jestli jsou ta díla v internetu zveřejněna legálně,
jestli ten, kdo je zveřejnil, měl/má ke zveřejnění platnou licenci
nebo souhlas autorů, umělců apod.

To je ale podle mého názoru problém provozovatelů webů, nikoliv
návštěvníků, kteří nemají jak ovlivnit, co provozovatelé zveřejňují.

Nesouhlasím úplně ani s názorem, že se změny nedotknou občanů
a běžných uživatelů internetu. Částečně se jich nedotkne v tom smyslu,
že budou moci internet dále používat tak, jak jsou zvyklí. Až na to, že
se pravděpodobně změní obsah některých webů, některé weby zaniknou.
Možná vzniknou i nové weby se zpoplatněným obsahem.
__

Souhlasím s tím, že ochrana autorských práv by měla být konzistentní,
že by se v ní neměly dělat žádné výjimky, a už vůbec ne kvůli tomu, že by
pro některé menší firmy mohly být pokuty likvidační.

Další odpovědi
led

Veľa slovami popísaný skrytý význam „zvýšená kontrola mysle obyvateľstva“.
Postupné uvádzanie vizionárskeho príbehu „1984“ George Orwella (napísaný roku 1949) do života