Kepler

Můžete poradit nějaký jednoduchý nástroj pro kreslení schémat?

Žádný AutoCad, potřebuji jen něco na schémata: plošné obrazce, čáry, šipky, možnost vložení textu apod.

Tím myslím jen bloková schémata, jestli víte, co to je.

Nejlepší odpověď
Jiří Bohumil

Poměrně dobrý, nejen pro elektrikáře, ale i pro jiné obory je ProfCAD pro domácnost (free). Jinak možno používat rovněž LibreOffice 6.0 ve kterém máš, mimo ostatní, rovněž i kreslení -Libre Office Draw. Je vv češtině a je to zjednodušenina CorelDrawu. A komunikuje, pokud jej neznáš, rovněž s většinou textů a i některých tabulek MS Wordu a Excelu. Osobně jej používám raději než jmenované. Je rovněž free. Můžeš kreslit a pokud jde o schemata, můžeš si vytvořit značky a pak je jenom kopírovat, už bez kreslení.
Já kdysi používal, celou mou profesní dobu, CorelDraw 4, i pro kreslení schemat a výkresů projektů, všeho druhu, ve své praxi.
Jinak ale CorelDraw ( pokud není crecnutý) je placený a je poměrně drahý.
P.S. Doplňuji na základě Tvého dodatku k otázce.
Na bloková schemata by Ti nespíš a nejlíp posloužila asi ta LibreOffice-Draw. Zde si můžeš vytvořit jednotlivé bloky, s označením značkami i vloženými popisy (texty). A pak je můžeš celé kopírovat, přesouvat, skládat a případně alternativně upravovat.

Další odpovědi
Edison

Schemata ElCAD, OrCAD, free je ProfiCAD.

Frontinus

A o jaká schémata ti jde? Náčrtky? Pak je asi nejlepší tužka a papír. Skutečné plány? Viz kolega Edison. Elektrotechnická schémata? Doporučuji komplexní open source nástroj KiCad EDA. Schémata např. pro kybernetiku nebo procesní inženýrství? Nástoj Dia. Něco v souvislosti s teorií grafů? Jazyk DOT není špatný.

anonym

Doporučil bych program DIA … dostupný i pro Linux a MacOS zdarma …

Pro editaci diagramů jedna z nejlepších možností vůbec.

Zdroj: http://dia-installer.de/

jáára

Zkusil si tužku? To je kolikrát ten nejlepší CAD…

anonym

V dnešní době jsou už ale editory diagramů vyspělejší ve svých webových variantách, zkus například webový www.draw.io

Kepler

Své nenáročné požadavky jsem zmínil a specifikoval v otázce: žádný CAD. Naštěstí jsem mezitím našel, že existuje program kreslení v Open Office. To mi úplně stačí. Ale i tak díky za snahu pomoci.

Frontinus

Po pravdě řečeno, moc jsi to nespecifikoval, protože „blokové schéma“ je hodně obecný pojem a „žádný CAD“ to spíše zastírá. Proto není překvapující šíře odpovědí, každý v tom viděl to své.
Na obecné blokové schema je poměrně dobrý a open source projekt Dia. Primárně je, pokud se nemýlím, určen pro kreslení vývojových diagramů, ale zvládá i bloková schemata v elektrotechnice, v procesním inženýrství (tj. chemické procesy), v automatizační technice, entity-relationship model (tj. blokobé schema dat), ne moc dobře mu jdou třeba i elektrické obvody a samozřejmě jde připravovat i „abstraktní bedničky a šipečky“ s popisky.

Edison

To pak je na kreslení a myslím, že bitově. Na to nepotřebuješ nic, než malování… hahahaha… Nebo nástroj, co je v ecxelu, nebo wordu…

Holt jsme reagovali na kreslení el. schémat… fak pro jednoduchost ten ProfiCAD je to děsně jednoduchý český softík.

Kepler

Funkce malování je jen podskupinou kreslení. Jestli někdo reagoval jen na kreslení el. schémat, pak nečetl popis otázky. Nicméně na ten profiCad se mrknu, akorát mi mi MůjSoubor odmítá vyhledávat. Asi předesílaná cenzura.

Edison

Na blokový, vývojový, organizační jsou úplně jiné prostředky… Opět… některé přímo v officech, některé do nich jako doplňky…

Edison

A opět.. nic s bitovou grafikou, ale výhradně vektorovou.

Edison

Co není primárně určeno pro kreslení schemat nemá několik zásadních věcí: 1. Nemá nastavené přípojné body. 2. Nemá automatické číslování prvků, rozuměj součástek. 3. Nemá automatické vazby mezi stránkami… a další a další. LO mám taky, ale na schemata by mě nenapadlo to používat. Z těch free. opravdu asi ProfiCAD. Podpora knihoven, jen jsem zatím nepřišel (bo jsem to nepotřeboval) na to, jestli se dam daj dělat vlastní prvky. Kouzlo používání softů na to, na co jsou určené je v tom, že většinou dělaj to, co maj a co je potřeba. Používání náhražek, jako CD neumí v zásadě nic jinýho, než nakreslit obrázek, bez jakékoli další podpory práce, jako že by ti CD vyplivl soupisku, přepsal čísla spojů na všech dotčených dokumentech a podobně.

Jiří Bohumil

Musím trochu oponovat a zastat se kreslících programů. Když jsem zhruba před cca 26 lety přešel z kreslení na pauzáku, na prkně, na kreslení na PC, už jako OSVČ, tak se mi o CADu (hlavně co se týče ceny) ani nesnilo. A tak jsem, s koupí nového PC, koupil rovněž CorelDraw 4. Ten byl jako „prezent“, k novému (sakr. drahému) počítači, poměrně levný. A kreslil jsem s ním jak obvodová schemata (liniáky), schemata rozvaděčů a různých konstrukcí a zapojení, situační schemata rozvodů el. instalací, dokonce i kompletní stavební projekt RD svého syna, včetně veškerých instalací (elektro, voda, topení). Chtělo to jenom promyslet a aplikovat různé možnosti využití které poskytoval. Soupisky, ani další možnosti a vymyšlenosti, jež má autoCAD-profiCAD, jsem celkem ani nepotřeboval. A pokud i dnes něco dělám, tak i dnes občas používám CD v.12. A jinak i LODraw se takto dá (omezeněji) použít. Dnes už pochopitelně rovněž používám i ten free ProfiCAD, ale pouze pro soukromé účely. Ale „zlatý“ CD, ten se mi zaplatil opravdu mockrát a nedám na něj dopustit. Ono důležité bylo a je, aby SW dokázal hlavně snadno a rychle ten obrázek nakreslit a pak se s ním dalo provádět mnoho dalších různých operací a úprav. 😉