Muzerl66

Můžete mi prosím vysvětlit, jak fungují daně?

Pokud někdo na internetu třeba podniká, platí daň třeba 10% podle svého státu, ale prodá něco třeba nějakému např. Bukharovi, kde je daň, 25% tak jakou daň potom platí, když je stále ve své zemi 10, nebo 25%? Pokud těch 25% proč? Kdo si to vynutí když v té zemi kde žije si berou 10%? Prosím vysvětlete mi to jako debilovi. Děkuji

Nejlepší odpověď
Drap

Neni sice jasné na jakou daň se ptáš, pokud je to daň ze zisku, tak tu platíš jen jednou podle pravidel státu, kde má firma sídlo.

Další odpovědi
Lgee

Vynucuje to Interpol. Platíš VŽDY daň obou zemí na tvém příkladu českou + Bulharskou 21+25= 36%

Kazatel

Jako debilovi říkáš? Tak velmi zjednodušeně,

V EU máš volný pohyb zboží a služeb, tedy tě to nemusí, kdo co cestou platí, jako koncového spotřebitele, zajímat.

Pokud si koupíš něco ze světa mimo EU, buď to zadrží celnice, nebo to projde.
V tom prvním případě zaplatíš clo, české DPH a poplatek poště za zastupování v celním řízení (sám to očividně, dle toho jak se ptáš, nezvládneš), v tom druhém, budeš-li mít více štěstí, bude ti doručeno bez doplatku.

Lgee

Kazetel – spíš myslí na internetu :D

Kazatel

Jako co na internetu? 😉

Kazatel

Literaturu? (dotaz je v kategorii literatura)

Dochy

Lgee: Sice se v té zmatené otázce poněkud ztrácím, ale jedno je mi jasné: Kecáš. Jsou pravidla jak to zařídit aby nedocházelo ke dvojímu zdanění. Netvrdím, že to funguje všude, ale většinou asi ano. Při vývozu do jiné země se zpravidla vrací DPH již zaplacené ve „zdrojové“ zemi a pak se odvádí v „cílové“

Lgee

Taky nechápu ale kdo ho potrestá když v té zemi nežije a ty zákony by se na něj vztahovat neměly.

Dochy

Kdo by koho měl trestat? Placením dvojích daní by se poškozoval sám obchodník či zákazník. Státům by se to samozřejmě líbilo… Ale třeba v mnoha zemích funguje či fungovalo vrácení daní pokud jsi s nově zakoupeným zbožím zemi opouštěl… Dost často na celnici – naklusals s účtenkou, proběhlo nějaké papírování, dali peníze… Celnice druhého státu to pak zas zkasírovala, nebo také ne – podle aktuálních pravidel. Podobně to určitě funguje při obchodním styku, zboží se neztratí, na všechno se vede papírování.