LuK4S3k CZ

Můžete mi prosím vysvětlit co to je přepěťová ochrana ?

Nejlepší odpověď
brillant

Přepěťové ochrany jsou speciální elektrická zařízení ( obecně budeme mluvit o elektrických „přístrojích“), tedy přístroje, které svojí funkcí omezují napěťové a proudové vlny, které vznikají a šíří se po vodičích metalických vedení (napájecích, sdělovacích a datových atd.) obecných elektrických systémů.
http://www.pre­peti.cz/?q=pre­petove-ochrany-modni-vystrelek-nebo-uzitecna-vec
https://www.go­ogle.cz/search?cli­ent=opera&q=p%C5%99­ep%C4%9B%C5%A5ov%C3%A1+o­chrana&source­id=opera&ie=utf-8&oe=utf-8&channel=suggest

Další odpovědi
anonym

Jednoduše – omezují nadměrné napěťové špičky tím, že je svedou ´jinam´ – a tím zabrání poškození spotřebiče připojeného na síť. 😉
Dokud je napětí v určených mezích, nefungují (´nedělají nic´). Jakmile ale napětí mezi vodiči stoupne nad tuto mez, zafungují, vytvoří nové propojení a nebezpečnou špičku eliminují. Obvykle fungují na bázi jiskřiště, kdy nadnapětí zapálí jiskru (oblouk) a zkratem mimo spotřebič (zkrat trvá, dokud trvá nadnapětí) spotřebič ´odcloní´.

arygnoc

je to ochrana proti prepätiu, t. j. napätiu vyššiemu, na aké je rozvodová sieť (spotrebič) konštruovaná.