Larissa

Můžete mi lajcky vysvětlit pár chem. pojmů?

Ahoj,
jo, našla bych si to na wiki a googlu, ale tam je to všechno tak složitě, že by to můj mozek s iqem na bodu mrazu těžko pochopil.

Suspenze -
Emulze -
Pěna-
Aerosol –

(Otázky ještě ze základy, jak jsem řekla, v chemii lítám…) 😁

Nejlepší odpověď
quentos

co je to „lajcky“?

suspenze = směs pevné látky a kapaliny; pevná látka je v dané kapalině obyčejně jemně rozpuštěna
emulze = směs dvou kapalin
pěna = směs plynu a kapaliny
aerosol = podle wiki „heterogenní směs malých pevných nebo kapalných částic v plynu“; heterogenní znamená, že její jednotlivé složky jsou ve směsi viditelné pouhým okem.

Další odpovědi
Michal Kole

suspenze – kapaliny a pevné látky – např. voda a písek
emulze – směs dvou kapalin co se nemíchají např. voda a olej
pěna-plynná látka v kapalině (pěna na holení)
aerosol – kapalná látka v plynu

Lucijej

Suspenze je směs pevných částeček a kapaliny – třeba písek ve vodě, písek po čase sedne na dno

Emulze je směs dvou různých kapalin, třeba olej ve vodě – olej udělá „mastná oka“

Pěna je směs plynu a kapaliny – plyn udělá bubliny – ze smětany se vyšleháním ( proýsení s plynem) stane šlehačka

Aerosol je směs pevných nebo kapalných částeček a plynu – třebas atmosféra – prach, vlhkost a vzduch (plyny)

huxa

Suspenze je heterogenní směs.
Emulze je heterogenní směs dvou kapalin, které se vzájemně samovolně nesměšují.
Pěna je látka, která je tvořena bublinami plynu v kapalině, nebo v pevné látce.
Aerosol je heterogenní směs malých pevných nebo kapalných částic v plynu.

mosoj

  1. Suspenze je heterogenní směs pevné látky v kapalině. Pevná látka je v kapalině jemně rozptýlena – dispergována.
  2. Emulze je směs dvou heterogenní nemísitelných kapalin . Jedna kapalina tvoří disperzní prostředí a druhá je v tom prostředí dispergována.

Emulze se vytvoří až po intenzivním míchání, emulgaci.

3. Pěna je disperze plynu v kapalině. Může být mokrá ( do 85% plynu) a suchá nad 85 % plynu v kaplině.

4. Aerosol je heterogenní směs kapalných částic v v plynu ( mlha) nebo pevných částic v plynu ( dým).

tom004

Jak píšeš, „otázky ještě ze základky“. To znamená,že základku dokončila a v nějakém dalším studiu,pravdě­podobně, pokračuješ a to zase znamená,že to s tím IQ nebude tak zlé. Takže další úspěšný pokus,jak někoho oblafnout. Proč se namáhat, vždycky se někdo najde a „pomůže“.
Doplňuji:
základku jsi dokončila

baghira

Suspenze – bláto
Emulze – majonéza
Pěna – sníh (ten z bílků)
Aerosol – lak na vlasy (na cestě mezi sprejem a vlasy)