Rokio

Můžete mi dát odkaz na současné dělení společenských tříd?

Zajímá mě hlavně dělení společenských tříd na území našeho státu, České republiky.

Nejlepší odpověď
annas

„7 novodobých sociálních tříd 21. století: Do jaké patříte?“

1." Standardní dělení české společnosti na vyšší, střední a nižší třídu se řídí velikostí příjmu, profesí a nejvyšším dosaženým vzděláním hlavy domácnosti. Kromě toho také zohledňuje, jestli se v rodině najdou vybrané předměty dlouhodobé spotřeby (např. auto staré méně než 10 let, mikrovlnka, ale kupodivu i třeba elektrická vrtačka).

2. " Nové sociální třídy výzkumníci navrhli nejenom podle ekonomických kritérií, ale také podle sociálních a kulturních vzorců chování. Pomáhali si například tím, kdo chodí na balet či operu, fotbal nebo tím, kdo dává přednost pořádnému kusu masa před pizzou.

Kromě toho měřili, i kolik si člověk k sobě do bytu či domu pozve návštěv nebo kolik má osob v telefonním seznamu. Jinými slovy zajímali se o ekonomický, sociální i kulturní kapitál jedince.

  1. Eliita
  2. Dobře situovaná střední třída
  3. Technická tsřední třída
  4. Lépe postavení pracující
  5. Tradiční zaměstnanci a dělníci

f)) Mladí pracovníci ve službách

  1. Nejchudší třída

V zemích Evropské unie patříme ke státům s nejnižší příjmovou nerovností, proto nezbývá, aby relativně malé rozdíly v platech a mzdách vyrovnal aspoň odlišný životní styl či kulturní vkus. Ale ani tady se členové české společnosti příliš neodlišují.

Slovy některých cizinců žijících v naší republice, Česku vládne „rovnostářská tepláková kultura“, kde nikdo moc nevyčnívá. Většina nosí stejné pohodlné oblečení bez ohledu na diktát módy a chodí do kina na stejné filmy."

https://www.u­setreno.cz/so­cialni-skupiny/

Další odpovědi
Kepler

Různých definic a klasifikací je povícero, toto je jeden z příkladů:

Označení Třída Typické povolání

A vyšší střední třída lékař, účetní, ředitel (vyšší management), ekonom, právník, politik
B střední třída učitel, zdravotní sestra, policista, vedoucí (střední management)
C1 nižší střední třída mistr, student, úředník
C2 vyškolená dělnická třída předák směny, instalatér, zedník, číšník
D dělnická třída prodavač, rybář, nekvalifikovaný dělník
E spodní třída nádeník, penzista odkázaný na státní důchod

https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Soci%C3%A1ln%C­3%AD_t%C5%99%C3%AD­da

Anikitos

Řekl bych, že by to mohlo odpovídat tomuto prvnímu seznamu na wikipedi, i když je to tam bráno jen z pracovních pozic, takže by se dali všichni shrnout do skupiny nazvané ”odkázání na plat:”
https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Soci%C3%A1ln%C­3%AD_t%C5%99%C3%AD­da#P%C5%99%C3%AD­klad_modern%C3%AD_t%C5­%99%C3%ADdn%C3%AD_kla­sifikace

Ovšem já osobně bych to dělil takhle:

  1. Medializované (ovlivněné)
  2. Medializanty (ty, co ovlivňují)
  • ty, co mají vlastní hlavu

nebo

  1. Zaměstnanci (vč. důchodců)
  2. Podnikatelé

anebo

  1. Elita – vládní zaměstnanci
  2. Stř. třída – prostý lid (většina)
  3. Duchevnstvo

či

  1. Omezené
  2. ”Osvícené/ otevřené”

:)

mosoj

Nelze, je to živé. Bohatí bohatnou, chudí chudnou a střední třída ubývá!! Podle havloidů měla přibývat!!! Jak nepříjemní jsou starší lidi, pamětníci!! Až vymizí, zformuje si vládnoucí třída konečně všechny mladé k obrazu svému, stanou se doslova a do písmene otroci a většina z nich bude v té chudé třídě.