Standaa

Můžeme zájmeno který/terá/které nahradit zájmenem „co“ ?

Například ve větě „Byl to ten, který ho zabil“, lze „který"nahradit zájmenem "Byl to ten, co ho zabil“ ?

Nejlepší odpověď
annas

Uvedl jste zájmeno „který“ jako vzájmeno vztažné. Uvozuje vedlejší větu.

Stejně zájmeno „co“ může uvozovat vedlejší větu jako zájmeno vztažné nebo jako pouhá spojka, ale jde o jiný typ VV. – např. způsobovou.

Význam zájmen:

  1. Vztažné zájmeno „který“ se užívá, když VV vyjadřuje vztah zpravidla k určité osobě nebo věci uvedené ve větě řídící. Uvádí zpravidla větu přívlastkovou.
  2. Vztažné zájmeno „co“ se užívá tehdy, jestliže ve větě hlavní je zájmeno středního to (někdy i nevyjádřené), popř. i k jinému výrazu obdobné platnosti. Uvádí zpravidla větu. předmětnou n. podmětnou .
  3. Musím uvést ještě jedno zájmeno, a to „kdo“. To se vztahuje

vztahuje k výrazům, které zastupují jména osob (zprav. k zájmenu ten) , ale skloňuje se – např. ten,( chybně co) koho hledáme. Zpravidla uvádí větu podmětnou nebo předmětnou.

Určete si, o jaký druh VV jde? Zkuste nahradit zájmeny, které jsem uvedla a uvidíte, které zájmeno vyhovuje. Napište do diskuse.

Každopádně to nebude „co“, které se užívá, ale v určitých případech – jako je tento – jde o vyjádření nespisovné.

  1. Byl to ten (on), kdo ho zabil = byl to člověk – vrah – podmět ve VH je nevyjádřený.
  2. Byl to ten (on) , který ho zabil = byl to vraždící „on – ten“.