Ametyst

Můžeme podle vašeho názoru očekávat nepokoje na Barbadosu?

Barbados se dnes stal republikou. Odstřihl se od Britské koruny.

Nejlepší odpověď
Disraeli

Tohle mě naštvalo už loni, ale v podstatě zadna změna není. Namísto guvernérky budou mít prezidentu a to je v podstatě celý, co se mění.
Oficiálně jen hlava státu, ale s autonomií, zákony i systémem, jaký měli předtím.
Barbados od teď není v Commonwealth realm, ale nadále zůstává clenem comonwealthu (jako republika).
Nepokoje se očekávat rozhodně nedají.
Vyhlášení bylo známo přes rok dopředu, Barbados podle prohlášení nechce nijak urazit britskou monarchii ani královnu, nadále chtějí být v blízkém styku s nimi a zůstat v comonwealthu, jen chtěli svoji hlavu. I princ Charles byl přítomen při oficiálním vyhlášení.

Další odpovědi
paul1

Moc jsem o tomto ostrovu nevěděl, překvapilo mne kolik lidí žije na tak malém území.
Budoucnost? Ukáže čas.

Lgee

Barbados se de facto stal kolonií Číny, officiálně bude republikou sice nezávislou ale s dosazeným „čínským císařem“.

Disraeli

Ovšem plno lidí/barbadosanů z toho jsou znepokojeni (ale jakože spíš smutní, než bouřliví), jiní ovšem oslavují nebo to neřeší… nevím, kteří převládají. Ale jak řekl sir Gary Sobers, bude to smutný den pro Barbados, že zpřetrhává spojení s královnou…
Ale za mě je to zbytečné „gesto“ a spíše nesmyslné. Nevidím důvod trhat personální unii (a též nevidím smysl ve vzniku republik :D), ošem jak už jsem psal, změny jsou minimální a tohle je spíš jen takový úřední/oficiální krok, ve kterém se změní jen pojmenování/de­finice. Z guvernérky je prezidentka (úloha je jinak zcela stejná, jen už je to jakože hlava republiky namísto zástupkyně hlavy) a hlavou už není královna Alžběta (která měl jen velice symbolickou roli, jako hlava státu, ještě menší, než ve VB). Commonwealth je velmi slabé spojenectví (zcela autonomních zemí), commonwealth realm je o něco silnější spojení (personální unie) – ale skutečně jen o malinko, opět je to jen otázka formality, drobné symboliky… jiank zcela autonomní země. Viz v tomto případě, guvernérka fungovala jako řekněme „zástupkyně“ královny – teď je z toho úřad prezidenta, jen s tím rozdílem, že už (formálně) nezastupuje královnu, ale samotné je to hlava státu. Jiank stejný úřad, ale formálně už nikomu „podřízený“ (ale ajk říkám, to podřízení byla jen faormalita, založená na nulových pravomocích, snad jen na autoritě).
Chtěli prostě udělat něco „důležitého“ při oslavě výročí jejich nezávislosti. Každopádně zbytečné a k žádnému užitku. V commonwealthu je několik republik, ale prostě nevím no… kdyby to alespoň vzniklo jako monarchie (jako třeba Brunej, Malajsie, Lesotho a spol).