Stingo

Může zubař říct, že aplikuje jenom bílé plomby za peníze nebo musí pacientovi také nabídnout amalgámovou?

Je pravda, že je amalgámová plomba škodlivá, protože obsahuje mimo jiné rtuť, nebo je to zase vymývání mozků, aby lidi cálovali za bílé plomby?
Doplňuji:
Na pojišťovně mi sdělili, ze zubař „by měl“ nabízet amalgamovou plombu. Tak to asi znamená, ze nemusí…

Nejlepší odpověď
anonym

Pokud má lékař smlouvu s pojišťovnou, je povinen nabízet i pojišťovnou plně hrazenou péči – pokud to nedělá, můžeš si na něj u pojišťovny stěžovat.
Škodlivost amalgámových směsí není na člověka prokázána – je to jen „vymývání mozků“, marketing…

Další odpovědi
da ny

Obojí je sprvně 🙂
Dobrý lékař (se sociálním cítěním) dá pacientovi vybrat. Klasický amalgám se málo používá, spíše Ana 2000. Naštěstí se nemíchá ručně, ale uvrtí jej přístroj (zmenšené riziko obsahu volné rtuti).
http://obchod­.dentamed.cz/a­na-2000-hcaa-duett-inf
Je to trochu složitější i s úhradani ZP (malá úhrada oproti nákladům a ohodnocení práce/času), pokud je lékař přesvědčen o škodlivosti Amg nebo ho z různých důvodů nechce používat, nemusí. Můžete si i Vy vybrat lékaře :), což je u stomatologů / zubníchpraktických lékařů mnohdy problém :(

bolak

Elektrické křeslo vymyslel zubař, to myslím mluví za vše :)

mosoj

Nemusí . Nevěř všemu co se zde píše.
Doplňuji:
Osobně se mně takové praktiky nelíbí, ale to je všechno- Lhát tu ale nebudu.