Avatar uživatele
Stříbrný

může zmrznout jedna někde opuštěná molekula vody?

Uzamčená otázka – ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce.

Nejlepší odpověď

Avatar uživatele
Zlatý

Jedna molekula vody nemůže vytvořit krystalickou mřížku ledu !!!
Doplňuji:
Amorfmní - obecně, je nepravidelné uspořádání molekul , prostě krystalují nepravidelně. Amorfmní je i sklo. Jednu molekulu neuspořádáš.

 

Další odpovědi:

Avatar uživatele
Registrovaný

takzvaný mráz, je pouze název pro nedostatek tepla, mráz jako takový neexistuje.... teplo znamená že molekuly/atomy se dávají do pohybu, a u vody při vysokých teplotách molekuly vystřelují a mění se na plyn. naopak nedostatkem tepla se jejich pohyb zmenšuje a až dojde k teplotě 0 kelvinů nebo -273,15 stupňů Celsia (jedná se o tzv. absolutní nulu, které zatím nebylo dosaženo ani ve výzkumných laboratořích=nikdy se molekuly nemohou zastavit úplně) a molekuly začnou zpomalovat a "třídit" se do krystalových mřížek.... pro mě jako pro realistu a nadšence do chemie je tato otázka hloupá protože nikdy se nesetkáme s tak malým množstvím vody..... každá kapka je tvořena biliony molekul a jedna molekula prostě "zmrznout" nemůže......pouze by se zpomalil její pohyb.
:3 Seby


Avatar uživatele
Bronzový

Myslím, že nemůže. Kdyby se podařilo izolovat jednu molekulu, tak by se nedalo určit, jestli je právě ve stavu kapalném (plynném nebo tuhém). Pak nemá smysl mluvit o mrznutí. Měla by jen méně kinetické energie.
A kdyby nastal opačný děj a měla by jedna molekula kinetické energie více, taky by se nedalo říct, že už je z ní "pára".
Uvažovat o skupenstvích v případě jedné molekuly nemá smysl.


Avatar uživatele

Nenapadá mne žádný důvod, proč by nemohla...
;-)
Může - stejně, jako může zmrznout 10, 100, 1000000 molekul vody...
Doplňuji:
Existuje 16 různých forem krystalů ledu - a 3 formy ledu bez krystalové mřížky (amorfní led)... Dotaz zněl, zda může zmrznout 1 molekula vody (a já si i nadále myslím, že není důvodu, proč by nemohla) - ne, zda 1 molekula po zmrznutí vytvoří na Zemi nejběžnější šestiúhleníkový krystal ledu (což - samozřejmě, nevytvoří)...


Avatar uživatele
Pokročilý

nemůže. Bude to jen přechlazená voda. Kapalná
Doplňuji:
asi nejblíž je mosoj. Tvoje otázka totiž není zdaleka tak teoretická. Vysoce čistá přechlazená voda se z řídka vyskytuje v mračnech a zalepuje rychloměry letadel. To dokáže jen proto, že sama o sobě není schopná krystalizace, ale je vysoce nestabilní a k přechodu z kapalné fáze do pevné potřebuje impuls. V tomto případě krystalický kov rychloměru vnese nečistotu a jediný krystal vody spustí řetězovou reakci vedoucí k pevné fázi veškeré hmoty super čisté vody.
Takže odpověď na otázku: A je ta voda čistá? Jo mladej, až zmrzne při normálním tlaku na minus dvaceti, tak by se asi dala pít

 

Diskuze k otázce

Avatar uživatele
Stříbrný

Dochy

Novaky: jedna molekula neudělá kapku....
Pokud zmrzne při minus dvaceti, tak by se pít nedala. Pít destilku (ještě k tome extrémně vydestilovanou ;-) ) se nepovažuje za bezpečné a už vůbec ne za zdravé. Radši se napít pod čističkou odpadních vod.

Avatar uživatele
Stříbrný

lukas.zmizik

seby: to není hloupá otázka... to třeba můžete použít jako chyták v hodině chemie na základní škole

 

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Věda

Zlatý annas 3220
Zlatý quentos 1427
Zlatý mosoj 1389
Zlatý Drap 1211
Zlatý Kepler 950
Zlatý led 725
Zlatý gecco 710
Zlatý marci1 664
Zlatý Lamalam 656
Zlatý hanulka11 627

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

 

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.