lukas.zmizik

může zmrznout jedna někde opuštěná molekula vody?

Nejlepší odpověď
mosoj

Jedna molekula vody nemůže vytvořit krystalickou mřížku ledu !!!
Doplňuji:
Amorfmní – obecně, je nepravidelné uspořádání molekul , prostě krystalují nepravidelně. Amorfmní je i sklo. Jednu molekulu neuspořádáš.

Další odpovědi
Seby

takzvaný mráz, je pouze název pro nedostatek tepla, mráz jako takový neexistuje… teplo znamená že molekuly/atomy se dávají do pohybu, a u vody při vysokých teplotách molekuly vystřelují a mění se na plyn. naopak nedostatkem tepla se jejich pohyb zmenšuje a až dojde k teplotě 0 kelvinů nebo –273,15 stupňů Celsia (jedná se o tzv. absolutní nulu, které zatím nebylo dosaženo ani ve výzkumných laboratořích=nikdy se molekuly nemohou zastavit úplně) a molekuly začnou zpomalovat a „třídit“ se do krystalových mřížek… pro mě jako pro realistu a nadšence do chemie je tato otázka hloupá protože nikdy se nesetkáme s tak malým množstvím vody..... každá kapka je tvořena biliony molekul a jedna molekula prostě „zmrznout“ nemůže......pouze by se zpomalil její pohyb.
:3 Seby

cynique

Myslím, že nemůže. Kdyby se podařilo izolovat jednu molekulu, tak by se nedalo určit, jestli je právě ve stavu kapalném (plynném nebo tuhém). Pak nemá smysl mluvit o mrznutí. Měla by jen méně kinetické energie.
A kdyby nastal opačný děj a měla by jedna molekula kinetické energie více, taky by se nedalo říct, že už je z ní „pára“.
Uvažovat o skupenstvích v případě jedné molekuly nemá smysl.

anonym

Nenapadá mne žádný důvod, proč by nemohla…
😉
Může – stejně, jako může zmrznout 10, 100, 1000000 molekul vody…
Doplňuji:
Existuje 16 různých forem krystalů ledu – a 3 formy ledu bez krystalové mřížky (amorfní led)… Dotaz zněl, zda může zmrznout 1 molekula vody (a já si i nadále myslím, že není důvodu, proč by nemohla) – ne, zda 1 molekula po zmrznutí vytvoří na Zemi nejběžnější šestiúhleníkový krystal ledu (což – samozřejmě, nevytvoří)…

novaky

nemůže. Bude to jen přechlazená voda. Kapalná
Doplňuji:
asi nejblíž je mosoj. Tvoje otázka totiž není zdaleka tak teoretická. Vysoce čistá přechlazená voda se z řídka vyskytuje v mračnech a zalepuje rychloměry letadel. To dokáže jen proto, že sama o sobě není schopná krystalizace, ale je vysoce nestabilní a k přechodu z kapalné fáze do pevné potřebuje impuls. V tomto případě krystalický kov rychloměru vnese nečistotu a jediný krystal vody spustí řetězovou reakci vedoucí k pevné fázi veškeré hmoty super čisté vody.
Takže odpověď na otázku: A je ta voda čistá? Jo mladej, až zmrzne při normálním tlaku na minus dvaceti, tak by se asi dala pít

Dochy

Novaky: jedna molekula neudělá kapku…
Pokud zmrzne při minus dvaceti, tak by se pít nedala. Pít destilku (ještě k tome extrémně vydestilovanou 😉 ) se nepovažuje za bezpečné a už vůbec ne za zdravé. Radši se napít pod čističkou odpadních vod.

lukas.zmizik

seby: to není hloupá otázka… to třeba můžete použít jako chyták v hodině chemie na základní škole