Rokio

Může žena znásilnit muže?

Je po stránce právní možné, aby žena znásilnila muže?

Nejlepší odpověď
Kepler

Co je trestný čin znásilnění a příklady rozsudků jsou uvedeny zde: https://www.ju­dikaty.info/cz/nej­vyssi-soud-ceske-republiky/trestny-cin-znasilneni. Vyplývá mi z toho, že znásilněný může být i muž. Zásada je, že podlehl nedobrovolně, třeba pod pohrůžkou.
Ano , technická proveditelnost je diskutabilní. Ale co když pohrůžka bude vypadat tak, že žena přiloží krátkou palnou zbraň a zařve: „stůj, nebo střelím!“ ?

Další odpovědi
Klaproth

Ano. Přečti si definici znásilnění.

annas

Neuvedl jste, o který typ znásilnění jde – zda o pohlavní styk či přeneseně.

Domnívám se, že i znásilnění v přeneseném slova smyslu se může někdy stát
trestným činem.

Znásilnit – i žena může násilím ovládnout muže, násilím ho přinutí k nějakému činu, udělá mu něco, co mu ublíží nejen fyzicky, ale i psychicky ho pokoří,, poníží, utalčuje ho atd. .

Často se objevuje i ve významu znásilnit fakta, změnit je v něco jiného. Je známé z literatury.
--

Našla jsem jeden článek „Znásilněný muž, je to vůbec možné?“

"Ačkoliv ve většině případů bývají znásilněny ženy, nepříjemnou zkušenost mají i někteří muži, kteří byli nuceni k sexu ženou, aniž by o to měli zájem.

Ženy vyžadují sex proti vůli mužů odlišným způsobem"atd.

k http://magazin­.cz/laska-a-sex/4753-znasilneny-muz-je-to-vubec-mozne

led

Ano,
"Znásilnění je druh sexuálního násilí spočívající ve vynucení si pohlavního styku či jiné podobné sexuální aktivity proti vůli zneužité osoby. " https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Zn%C3%A1sil­n%C4%9Bn%C3%AD platí to bez ohľadu na pohlavie

Je niekoľko stupňov „sexuality pod tlakom“
"Nátlak
Jednání, které má za použití manipulace či síly přimět druhého člověka, aby se choval tak, jak chce ten, kdo nátlak vykonává.
Sexuální obtěžování
Nechtěná pozornost se sexuálním podtextem. Dochází k němu poté, co jsou sexuálním způsobem překročeny osobní hranice druhé osoby proti její vůli a bez jejího souhlasu. Osobní hranice je prostor, v rámci kterého se cítíme bezpečně a příjemně. Mohou se neustále měnit, a to bez zjevného důvodu či logického vysvětlení. Jejich překročení druhou osobou (osobami) nás dostává do nepříjemné situace.
Sexuální násilí
Užití síly (jak fyzické tak psychické) v rámci sexuálního kontaktu. Vědomě jsou překročeny osobní hranice druhé osoby, a to proti její vůli a bez jejího souhlasu. http://stopzna­silneni.ecn.cz/cz/zna­silneni/defini­ce

Ale jestvuje aj znásilnenie obecné, kedy
Násilník/Násilníčka za použitia manipulácie, alebo síly, prinúti obeť, aby sa chovala/choval tak, ako chce ten, kto nátlak vykonává.

Všimnite si, nikde ani v Trestním zákoníku ČR 2018 http://www.pra­cepropravniky­.cz/zakony/tres­tni-zakonik-uplne-zneni sa násilník, ani obeť v § 185 nedefinujú podľa pohlavia, ale len ako násilník a obeť. rovnako ani v § 401.
v slovenskom Trestnom zákone http://www.za­konypreludi.sk/zz/2005-300#cast2 sa obeť definuje ako žena v § 199 takto:
" (1) Kto násilím alebo hrozbou bezprostredného násilia donúti ženu k súloži alebo kto na taký čin zneužije jej bezbrannosť…„, ale v § 200 definuje sexuálne násilie. Rozdiel je v odseku (1), kde obeťou nemusí byť len žena, a činom nemusí byť len súlož, ale aj orálny styk, análny styk alebo iná sexuálna činnosť.
“ (1) Kto násilím alebo hrozbou bezprostredného násilia donúti iného k orálnemu styku, análnemu styku alebo k iným sexuálnym praktikám alebo kto na taký čin zneužije jeho bezbrannosť…"

ivzez

Po právní stránce asi ano, po praktické stránce
si neumím představit, že by se muž neubránil…

tony2412

No a není to ale jen pokus o znásilnění? K pohlavnímu styku může dojít pouze pokud u muže dojde ke ztopoření.....Pokud muž chce znásilnit ženu a nedojde ke styku, tak jde také pouze o pokus o znásilnění. No a pokud žena chce znásilnit muže a jemu dupne tak očividně se mu to líbilo a chtěl to, tudíž nejde o znásilnění, myslím že v těchto případech se může jednat pouze o pokus o znásilnění.

zjentek

Může. V USA a jejich základnách po celém světě běžně mučí Muslimy tak, že je znásilňují americké agentky. Tyto informace již díky Assangeho a jemu podobným také „utekly“, takže už to není nic tajnýho.

Takový Muslim pak může při znásilnění trpět mnohem více, než leckterá žena! A to ještě neznáme celkovou vizáž těchto „agentek“ (fotky nezveřejnili), takže utrpení ze znásilnění to mohlo být nesmírné!

@tony2412: tam stačí, když násilnice je krásná, ale je to sv*ňe… a máš „dupnuto“ a je vymalováno ;)

Smackdown

Ano, říká se tomu žena mašina vs ektomorf.

Dochy

LED: ještě poměrně nedávno v zákoně byla pro znásilnění uvedena podmínka pohlaví…
( http://zakony­.kurzy.cz/140-1961-trestni-zakon/paragraf-241/platne-991005/ )
par. 241, platné k 5.10.1999:
Znásilnění
(1) Kdo násilím nebo pohrůžkou bezprostředního násilí donutí ženu k souloži, nebo kdo k takovému činu zneužije její bezbrannosti, bude potrestán odnětím svobody na dvě léta až osm let.

led

Preto som vložila odkazy na dnešné! platné zákony

Dochy

OK, já jen že bez ohledu na faktický skutek se trestní právo mění a zrovna tato podstatná změna je poměrně nedávná…

Dochy

Tony: Jenže ona funkce u pánů není závislá čistě jen na vůli. A to že se to jeho přirození líbilo ještě neznamená, že s tím on souhlasil, nebo to dokonce chtěl.

Dochy

Ivzez: Mezi pány stejně jako mezi ženami jsou různí jedinci různých tělesných konstitucí. Není zas takový problém dát dohromady „pár“ kde to se silama a schopností bojovat bude jinak než co říká zavedený stereotyp.

ivzez

Jj, já vím,
ale stejně si říkám, co by to asi muselo být za muže…

Dochy

Nebo za ženu 😉

ivzez

Jj, obojí…

led

Dochy a ivzez,
Nechcela som vstúpiť do vášho krásneho rozhovoru
ale mám pocit akoby sa v zmysle trestných zákonov oboch našich republík sa „ona funkce u pánů“ tak akosi sa nebrala za dôležitú v prípade obete-mužského pohlavia. 🙂

ivzez

Led, nerozumím…

led

Vzhľadom na verejnosť vášho dialogu si dovoľujem podotknúť „po lopate“
pri rozhodovaní o výške trestu pre násilníka nezaleží na tom, či následkom násilia sa v obeti prebudila túžba, alebo nie"

ivzez

To se však nevztahuje k naší (Dochy – ivzez) diskuzi.

Dochy

Ne, v naší diskusi šlo jen o to kdo koho přemůže 😉
Jen jsem to nesprávně zavěsil na mou reakci na Tonyho (on naznačoval že muže nelze znásilnit protože kdyby se mu to nelíbilo tak to zkrátka nepůjde…)

led

Vidíte, ako nesprávne „zavesenie“ dokáže zmeniť celý význam… a to sa tu v diskusiách stáva často, niekedy náhodou, niekedy nepremyslene (ako tu) a niekedy zámerne s cieľom zvrátiť význam.