Avatar uživatele
JRuzicka97

Může zdravá strava způsobit zácpu?

Minulý týden jsem změnil své stravování, abych jedl zdravěji. Vyměnil jsem mražené pizzy, instantní těstoviny, fastfoody apod.. za kuřecí maso, ryby, zeleninu, rýži apod. Celkem jsem si už na to i zvykl, dokážu vydržet bez nezdravého jídla, ani se zdravou stravou nemám pocit hladu. Dokonce piju místo minerálek a sladkých limonád už pouze čistou vodu. Cítím se lépe, nejsem tolik unavený a hodlám v tom pokračovat. Jen jedna věc mě trochu znepokojuje. Bolí mě poslední dva dny přes den (spíše odpoledne a k večeru) pod břichem. Když sedím, tak si na to ani nevzpomenu ale když vstanu tak mě to lehce bolí. Něco jako když máte zácpu a nemůžete jít „na velkou“. A je pravda že na velkou teď chodím trochu méně a když už, tak spadne jen pár bobků. Je nějaký minerál/vitamín, který bych mohl zdravou stravou zanedbávat? Vzpomněl jsem si na vlákninu, ale té je přece v zelenině dost. Co bych měl zkusit upravit? Nebo je to jenom že je to pro tělo rychlá změna a za nějakou dobu si na to tělo zvykne? Nehodlám kvůli tomu jíst opět nezdravě, děkuji.

Doplňuji: Mám 22 let, 84Kg a nemám žádné alergie, žádné prokázané zažívací problémy, ani žádnou intoleranci na nějaké jídlo.

Zajímavá 3Pro koho je otázka zajímavá? annas, paul1, Kepler před 1778 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
annas

  1. Potřebujete dostatek vlákniny,. ta je v ovoci a zelenině. Ale nevím, kolik sníte zeleniny,. kolil masa,. rýže není to prabé ořechové.
  2. Zácpa může vzniknout i změnou stravy. Třeba máte víc vlákniny, která může způsobit zácpu,. než si tělo na její přísun zvykne.

Ale o tom všem byste se měl poradit s odborníkem, třeba poradcem na zdravou výživu.

Každý jsme jiný, nedá se přes net něco doporučovat, každý máme jiné zkušenosti.

Zkuste si pročíst, co je dobré jíst, aby se vám upravilo vyprazdňování. .Rady se týkají dětí, ale podle zkušeností je považuji za obecné.

http://www.fnmo­tol.cz/kliniky-a-oddeleni/cast-pro-deti/pediat


Co je zdravá výživa

"Zdravá výživa – základ zdraví! Jezte pestře a střídmě „smíšenou“ stravu. Jezte vícekrát denně menší porce. Nejezte před spaním. Snídejte. Omezte konzumaci cukru, jezte hodně obilovin, ovoce, zeleniny a luštěnin, netučných a zakysaných mléčných výrobků, omezte živočišné tuky, uzeniny a méně solte. Nepijte slazené nápoje. Jezte hojně čerstvých potravin. Nezapomínejte na pitný režim (a cvičte). Konzumujte 10–15 % bílkovin, maximálně 30 % tuků, zbytek by měly tvořit sacharidy. Poučte se a nechte se při formulaci vaší výživy vést „výživovou pyramidou“

https://www.svet-zdravi.cz/clanky/co-je-to-vlastne-zdrava-strava

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
Kepler

S annas nezbývá, než souhlasit, ale musím připomenout velmi důležitý faktor, který se jmenuje pitný režim. Nevím, kolik toho denně vypiješ, možná méně, než bys měl. Jasně, voda není pivo, tak jeden nemá až takovou žízeň 🙂 No ale jedno dvě piva denně by nemělo být na závadu. Takové jedno po ránu na lačný žaludek ti báječně rozhýbe peristaltiku střev. Tak to zkus, děkovné dopisy mít nemusím 🙂

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
da ny

Každý člověk může opravdu reagovat na změnu ve stravě jinak.
Zdravá strava má také dostatek vlákniny, tekutin (1,5 . 2 l)
K rýži mám též své výhrady…
Pokud je větší množství bílkovin (hrozí zřídka) než vlákniny aj.. může se objevit i zácpa.
Zkuste ten přechod zatím s „berličkou“ v podobě:
https://cs.me­dlicker.com/1189-psyllium

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce

U otázky nebylo diskutováno.

Nový příspěvek