Luss1993

Muze zamestnavatel zkratit zbyvajici dovolenou, pokud je zamestnanec ve vypovedni dobe?

Dobry den, zamestnanec podal vypoved. Vypovedni doba je do 31.3. 2020. Ve vypovedni dobe byl zamestnanec dva tydny na neschopence. Muze zamestnavatel sebrat zbyvajici dny dovolene do konce vypovedni doby? Bylo receno, ze kvuli tomu, ze byl na neschopence. Vim ze se neprodluzuje vypovedni doba, kdyz byla vypoved podana ze strany zamestnance. Ale muze se tedy zkratit dovolena? Zamestnanec jeste nedostal vyplatni pasku za minuly mesic, aby videl cerpanou neschopenku a zbyvajici pocet dovolene. Dovolena byla samozrejme zkracena pomernou casti do vypovedni doby. Zbyvaly nake 4 dny. Ale muze sebrat zamestnavatel i ty?
Doplnujici info: musi odpracovat 60 dni v roce 2020? Tzn od ledna do konce brezna? Protoze to mi vychazi ze neodpracoval kdyz pocitam dny, ktere byl v praci+ dovolenou. A neschopenku do toho nepocitam. Zamestany byl cely minuly rok zamestnany u tohoto zamestnavatele.
Dekuji

Nejlepší odpověď
JájsemRaibek

Základní výměra dovolené činí 4 týdny, tj. 20 dní. Za dobu od 1.1.do 31.3. náleží zaměstnanci dovolená ve výši 1/4 ročního základu, což je 5 dní.
V případě nemoci je dovolená krácena a to za 100 dní PN o jednu dvanáctinu a poté za každých 21 dnů PN o další dvanáctinu.
Takže po dvoutýdenní PN se dovolená nekrátí a zaměstnanec má nárok na 5 dnů dovolené.

Další odpovědi
Edison

Podle mě by se nárok na dovolenou více krátit neměl. Par. 223 ZP, odst. 1. jasně píše, že princip krácení dovolené z důvodů PN 100, resp. 21 dní se vztahuje jen na zaměstnance, který splnil nárok na dovolenou dle par. 212 ZP odst. 1. A jestli to dobře chápu, 100 dní nemarodil a 60 dní odpracoval. Nevidím tedy důvod k dalšímu krácení.

Mno… jestli 60 dní neodpracoval, pak k dalšímu krácení dojít může a počítat se to bude poměrem odpracovaných dnů. Spočítat to tu nemůžem, bo nemáme přesná čísla.