ABC123

Může zaměstnavatel svému zaměstnanci ubrat peníze ze mzdy za to, že něco zkazil? Popřípadě, jak se bránit. Díky.

Doplňuji:
Když obkladač zkazí obkládání.

Nejlepší odpověď
bolak

Musíš to trochu upřesnit, záleží na tom o čem se tu bavíme. Pokud přijdeš do fabriky a budeš tam jako manuální pracovník, tak tě musí někdo zaučit.
Mně se třeba toto stalo, něco jsem měl opravit, ale zvoral jsem to a způsobil zaměstnavateli škodu, nicméně neporušil jsem žádnou svou povinnost, jenom jsem se překoukl. Jelikož to byla velká firma a tohle se tam stávalo denně, jen se nad tím mávlo rukou, ale i v případě že by se rukou nemávlo, bych to nějak ukecal. Řekl bych třeba že to je chyba toho co mě zaučoval :)

Kamarád byl zase skladník a blbnul s vozejkem a rozjel několik krabic s už zabaleným zbožím k prodeji. Škoda byla asi 160 tisíc, ale bylo to o polední pauze, takže nebyl žádný svědek, tedy kromě mě :). Kamarád, když to viděl a uvědomil si co provedl, že mu seberou peníze a dostane vyhazov, se z toho zhroutil. Zavolal jsem záchranku a řekl lékařům že si stěžoval na brnění ruky a bolest na hrudi, pak že ztratil vědomí a z toho důvodu naboural s vozíkem a způsobil onu škodu. Lékaři z takto popsaných příznaků „správně“ usoudili že by se mohlo jednat o srdeční příhodu a odvezli kamaráda do nemocnice na pozorovnání. Šéfovi jsem řek něco v tom smyslu jako že „Já jsem říkal že nám sem máte dát nějaký ventilátory, dyť je tu vedro jak v prdeli a chudák Venda z toho dostal infarkt, jestli umře tak ho budeš mít na triku.“

Žádnou škodu nakonec Venda neplatil, šéf za ním denně chodil do nemocnice, nosil mu tam i nějaký dárkový balíčky nebo co a když se konečně kamarád uzdravil a vrátil se do práce, dostal ještě přidáno.
A my ostatní… jsme měli každej u židle dva větráky.

Další odpovědi
standa

  1. NE
  • za porušení pracovních povinností

http://busines­s.center.cz/bu­siness/pravo/za­kony/zakonik-prace/cast13h2.aspx

  1. ANO
  • zaměstnanec odpovídá zaměstnavateli za PROKAZATELNOU ŠKODU, kterou mu způsobil zaviněným porušením povinností při plnění pracovních úkolů nebo v přímé souvislosti s ním.
  • maximálně však do 4,5 násobku mzdy
  • v případě „škody“, která vznikne v souvislosti se schodkem na svěřených hodnotách (peníze, zboží…) a pokud byla uzavřena dohoda o hmotné odpovědnosti → tak žádný limit neplatí a zaměstnanec musí uhradit 100% škody

Zdroj: http://busines­s.center.cz/bu­siness/pravo/za­kony/zakonik-prace/cast11h2.aspx

Drap

Za výrobení zmetku, ppoškození výrobku a podobně může zaměstnavatel strhnout část mzdy do výše tříměsíčního průměrného platu.

Michal Kole

Ne

http://www.kariera-poradenstvi.cz/new­s/zamestnavatel-mne-tresta-pokutou-formou-srazky-ze-mzdy-za-poruseni-predpisu/