Avatar uživatele
ABC123

Může zaměstnavatel svému zaměstnanci ubrat peníze ze mzdy za to, že něco zkazil? Popřípadě, jak se bránit. Díky.

Doplňuji:
Když obkladač zkazí obkládání.

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Zajímavá 1Pro koho je otázka zajímavá? gnr54 před 4554 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
bolak

Musíš to trochu upřesnit, záleží na tom o čem se tu bavíme. Pokud přijdeš do fabriky a budeš tam jako manuální pracovník, tak tě musí někdo zaučit.
Mně se třeba toto stalo, něco jsem měl opravit, ale zvoral jsem to a způsobil zaměstnavateli škodu, nicméně neporušil jsem žádnou svou povinnost, jenom jsem se překoukl. Jelikož to byla velká firma a tohle se tam stávalo denně, jen se nad tím mávlo rukou, ale i v případě že by se rukou nemávlo, bych to nějak ukecal. Řekl bych třeba že to je chyba toho co mě zaučoval :)

Kamarád byl zase skladník a blbnul s vozejkem a rozjel několik krabic s už zabaleným zbožím k prodeji. Škoda byla asi 160 tisíc, ale bylo to o polední pauze, takže nebyl žádný svědek, tedy kromě mě :). Kamarád, když to viděl a uvědomil si co provedl, že mu seberou peníze a dostane vyhazov, se z toho zhroutil. Zavolal jsem záchranku a řekl lékařům že si stěžoval na brnění ruky a bolest na hrudi, pak že ztratil vědomí a z toho důvodu naboural s vozíkem a způsobil onu škodu. Lékaři z takto popsaných příznaků „správně“ usoudili že by se mohlo jednat o srdeční příhodu a odvezli kamaráda do nemocnice na pozorovnání. Šéfovi jsem řek něco v tom smyslu jako že „Já jsem říkal že nám sem máte dát nějaký ventilátory, dyť je tu vedro jak v prdeli a chudák Venda z toho dostal infarkt, jestli umře tak ho budeš mít na triku.“

Žádnou škodu nakonec Venda neplatil, šéf za ním denně chodil do nemocnice, nosil mu tam i nějaký dárkový balíčky nebo co a když se konečně kamarád uzdravil a vrátil se do práce, dostal ještě přidáno.
A my ostatní… jsme měli každej u židle dva větráky.

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
standa

  1. NE
  • za porušení pracovních povinností

http://busines­s.center.cz/bu­siness/pravo/za­kony/zakonik-prace/cast13h2.aspx

  1. ANO
  • zaměstnanec odpovídá zaměstnavateli za PROKAZATELNOU ŠKODU, kterou mu způsobil zaviněným porušením povinností při plnění pracovních úkolů nebo v přímé souvislosti s ním.
  • maximálně však do 4,5 násobku mzdy
  • v případě „škody“, která vznikne v souvislosti se schodkem na svěřených hodnotách (peníze, zboží…) a pokud byla uzavřena dohoda o hmotné odpovědnosti → tak žádný limit neplatí a zaměstnanec musí uhradit 100% škody

Zdroj: http://busines­s.center.cz/bu­siness/pravo/za­kony/zakonik-prace/cast11h2.aspx

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
Drap

Za výrobení zmetku, ppoškození výrobku a podobně může zaměstnavatel strhnout část mzdy do výše tříměsíčního průměrného platu.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Michal Kole

Ne

http://www.kariera-poradenstvi.cz/new­s/zamestnavatel-mne-tresta-pokutou-formou-srazky-ze-mzdy-za-poruseni-predpisu/

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce

U otázky nebylo diskutováno.

Nový příspěvek