Weroniq

může zaměstnavatel odpírat zaměstnanci dovolenou?

v návaznosti na svoji předchozí otázku mě zajímá ještě jestli zaměstnavatel může tak nějak úplně zakázat vybírání dovolené s tím, že se ke konci roku týdny dovolené nějak proplatí bonusem navíc k platu..

Nejlepší odpověď
tatanka

Dnes může zaměstnavatel téměř vše jinak jsou tzv. vždy dvě možnosti.

Další odpovědi
Hlada

Zaměstnavatel, který umí v době krize zajistit lidem práci, může všechno.

Mapel

Zakázat dovolenou nemůže, ale může část určit na určitou dobu. Na konci roku mezi svátky máme dovolenou, tak si musíme nechat potřebný počet dní.

Drap

Už nesmí, dovolená se musí vybrat. Ovšem záleží na zaměstnavateli, kdy ji dá.

jmhad

Pořád se setkávám s názorem,že JÁ si určuji kdy na dovolenou.Není to žádná pravda.Doslovná citace par.217 „Zákoníku práce“!

(1) Dobu čerpání dovolené určuje zaměstnavatel podle rozvrhu čerpání dovolené vydaného s předchozím souhlasem odborové organizace tak, aby si zaměstnanec mohl dovolenou vyčerpat zpravidla vcelku a do konce kalendářního roku, ve kterém právo na dovolenou vzniklo, pokud v tomto zákoně není dále stanoveno jinak. Při stanovení rozvrhu čerpání dovolené je nutno přihlížet k provozním důvodům zaměstnavatele a k oprávněným zájmům zaměstnance. Poskytuje-li se zaměstnanci dovolená v několika částech, musí alespoň jedna část činit nejméně 2 týdny vcelku,pokud se zaměstnanec se zaměstnavatelem nedohodne na jiné délce čerpané dovolené. Určenou dobu čerpání dovolené je zaměstnavatel povinen písemně oznámit zaměstnanci alespoň 14 dnů předem, pokud se nedohodne se zaměstnancem na kratší době.

Shrnuto -
1.Nástup dovolené určuje zaměstnavatel s přihlédnutím ke svým potřebám a oprávněnému zájmu zaměstnance a to písemně 14 dnů předem.
2.Není řečeno,co to je oprávněný zájem.Může to být zaplacená dovolená,celo­závodní dovolená manželky a tedy trávit dovolenou spolu nebo jen snaha si udržet práci,tedy neprotivit se.Ale než půjdu platit do cestovky,je lépe to říci.
3.Kde nejsou odbory,má zaměstnavatel volnou ruku,pokud se zaměstnanci neobrátí na ČMKOS,která zastupuje všechny zaměstnance. Odezvu zaměstnavatele lze pak očekávat
4.Dovolená musí být jedenkrát v roce 14 dnů v kuse a celá má být vyčerpána do konce roku ve kterém na ni vznikl nárok
5.Jakákoliv jiná DOHODA je možná a vřele se všem doporučuje místo vykřikování „MÁM PRÁVO“ – bohužel NEMÁM!