soptik

Může zaměstnavatel dát výpověď, když jsem u dobrovolných hasičů?

Jsem u dobrovolných hasičů ve výjezdové jednotce. Dvakrát jsme měli dopoledne výjezd, odběhly jsme ještě s kolegou na výjezd. Zaměstnavatel si pak podal jen mě .Má na to právo? Musím zůstat v práci, když máme výjezd, nebo mě musí uvolnit?

Nejlepší odpověď
kropitko

Já myslím,že to,že se chcete svému koníčku věnovat v pracovní době je dostatečný důvod pro výpověď.Pokud tedy odskakování z práce nemáte zakotveno v pracovní smlouvě…

Další odpovědi
tanecnik

Výpověď může dát zaměstnavatel pouze z důvodů § 52 ZP, Ve Vašem případě se jedná o výkon občanské povinnosti jako „překážky z důvodu obecného zájmu“ podle § 200 a § 202 ZP = poskytnutí osobní pomoci při požární ochraně. Jedná se o poskytnutí „neplaceného“ volna na dobu nezbytně nutnou. Za tuto dobu nepřísluší plat nebo mzda, pouze v případě dohody se zaměstnavatelem lze tuto dobu (v závislosti na rozsahu) nadpracovat. O výpovědi by se dalo uvažovat pouze podle § 52 písm. g) ZP v případě kdy je možno okamžitě zrušit pracovní poměr (t.j. např. Vaše nepřítomnost v práci by způsobila větší škodu na zdraví a majetku než by byla platná Vaše účast na výkonu občanské povinnosti. Stručně asi tak.

standa

Znám dva právní výklady:

I.
1)Činnost DOBROVOLNÝCH HASIČŮ není uvedena ve výčtu „překážek z důvodů obecného zájmu“, tak jak je vymezen v ustanovení § 203 ZP

2)
Výklad pojmu „činnost DOBROVOLNÝCH HASIČŮ“ není totožný s výkladem pojmu „výkon občanské povinnosti“, tak jak je definován v ustanovení § 202
tzn. „O výkon občanských povinností jde zejména(…)při poskytnutí OSOBNÍ POMOCI při požární ochraně“

Kontroverznost výkladu tohoto ustanovení spočívá v tom, že při činnosti dobrovolných hasičů se PRÝ jedná o KOLEKTIVNÍ POMOC nikoli osobní, jak zmiňuje ustanovení § 202.

TAKOVÉ MÁME PRÁVNÍKY, co ?

II.
A pak je zde druhý právní názor, který bere v potaz ROZUM, a činnost dobrovolných hasičů považuje za OBČANSKOU POVINNOST (§ 202) se všemi právy a povinnostmi z toho vyplývající.

Tak to byla „právničina“ a teď praxe:

  • zaměstnavatel by vás měl pro ´ostré´ výjezdy jednoznačně uvolňovat
  • tuto dobu si pak samozřejmě budete muset napracovat
  • pokud je charakter vaší práce takový, že zaměstnavateli mohou vaším náhlým odchodem na ostrý výjezd vzniknout určité (i nepříme) škody, tak je na zvážení zda je oboustranně výhodné tyto dvě činnosti (profesi + dobrovolného hasiče) dále souběžně vykonávat…

To že si zaměstnavatel ´podal´ jen vás neřešte…, nepřísluší vám to posuzovat.

Silně doporučuji se se zaměstnavatelem DOHODNOUT na oboustranně výhodných podmínkách a pokud bude zaměstnavatel proti, tak vám nezbyde než :

  1. se s ním soudit (což nedoporučuji)
  2. se s ním rozejít…

NickD

Standa to popsal dobře.
Z praxe vám můžu říct,že dobrovolný hasič,který je ve víjezdové jednotce,má povinnost tuto práci vykonávat.

Pro vás – Při zaměstnání by jste o tom měl vždy informovat zaměstnavatele a dohodnout se na podmínkách náhrady neodpracovaných hodin.
Zároveň by měl být váš zaměstnavatel rád a nápomocen.Může vaši pomoc potřebovat i ve své firmě a prtipožární školení musí někdo ze zaměstnanců absolvovat.
Zeptejte se přímo velitele jednotky.Tyto informace mají a při školeních vám je poskytnou i velitelé profesionálních hasičů.