muze zamestnavatel dat vypoved

dobry den
mela jsem pracovni uraz,ale nelecila jsem se na to az po tydnu jsem zacla mit bolesti rukou ,nebot delam fyzicky narocnou praci,tak jsem navstivila ob.lekare a ten me doporucil na vysetreni ortopedie a pro meho zam.napsal oporuceni na zarazeni lehci prace po dobu 1 mes.to zam. neuznal a proto me vyslal k zavodnimu lekari,kde potvrdil zdravotni nezpusobilst zam.mi chce dat vypoved dle §52/c z duvodu zdrav.nezpusobilost je opravnen mi tuhle vypoved mi dat?dekuji

Nejlepší odpověď
standa

Předně, výpovědní důvod dle ustanovení § 52/c zákoníku práce nemá s prac.úrazem či zdravotním omezením žádnou souvislost. Buď se jedná o chybu (správně by se mělo jednat o odstavec „d“ nebo „e“ § 52) a nebo výpovědním důvodem není zdravotní omezení, ale „nadbytečnost“.

V tuto chvíli neřeším právní ´nárok´ zaměstnavatele na možnost dát výpověď z nadbytečnosti.

Pokud se vrátím k vašemu prac.úrazu a následné zdravotní indispozici pak musím bohužel konstatovat, že pokud má zaměstnavatel v ruce lékařskou zprávu vašeho závodního lékaře, která Vám ´zakazuje´ vykonávat dosavadní práci, tak nejspíš bude moci zaměstnavatel uplatnit výpovědní důvod dle § 52/d, který zní:

„Zaměstnavatel může dát zaměstnanci výpověď nesmí-li zaměstnanec podle lékařského posudku vydaného zařízením závodní preventivní péče(…)dále konat dosavadní práci pro pracovní úraz,(…)“

Jedinou šanci byste měla, pokud by ve vaší pracovní smlouvě byla vámi vykonávaná práce (pracovní zařazení) popsána obecným či jinak nepřesným způsobem, což by pak mohlo vést k tomu, že byste mohla nárokovat přeřazení na jinou vhodnější práci, na kterou by se nemusel vztahovat ´zákaz´ závodního lékaře.