Henika

Může zabavit exekutor dům když je na něm zástavní právo smluvní?

Nejlepší odpověď
carpediem

Ano může, ale je to pro něj trochu složitější.

Např. dům má hodnotu 5mil. dluh bance, která tam má zástavu máte 3.mil On prodá dům např. za 4 mil takže vyplatí banku a ještě mu zbyde, takto to jde.

Nevím kdo dal na dům zástavu, ale někdy si věřitel uvede do smlouvy, že pokud se dostanete do platební neschopnosti, tak může dluh okamžitě zesplatnit.

Nedělejte mrtvého brouka a jednejte, nejlépe písemně.

Další odpovědi
gecco

Nemůže, ale je to trochu složitější…
😉
Exekutor se může domluvit se zástavním věřitelem na společném postupu (prodeji nemovitosti atd.) s tím, že zástavní dlužník do toho takřka ´nemá co mluvit´…
Samozřejmě – primární bývá vyrovnání pohledávky zástavního věřitele, sekundární pak pohledávek ´exekučních´.
___
Každopádně – pokud předpokládáš, že zástavní věřitel bude nemovitost ´ochraňovat´ před exekucí – pak předpokládáš mylně.

Pepa25

Za první exekutor dům „nezabavuje“, ale vydá exekuční příkaz na prodej nemovitosti, který se objeví v katastru nemovitostí. Pokud je zástavním věřitelem finanční instituce, tak ji to spolehlivě vybudí k tomu, aby se intenzivně zajímala o dlužníka a případně začala vymáhat i svou pohledávku. Doporučuji (v situaci dlužníka) banku sám informovat s návrhem řešení a exekuci co nejdříve vyplatit, jinak situace skončí konkurzem s prodejem domu.