Kepler

Může za vymírání hmyzu používání pesticidů?

Z přírody mizí včely, mouchy, motýli i další druhy hmyzu. Od roku 1989 ho vymřely více než tři čtvrtiny. https://zpravy­.aktualne.cz/zah­ranici/evropsky-parlament/video-hmyz-v-evrope-vymira-varuji-odbornici/r~353b226­091cc11e9b2a00cc47ab5f12­2/?utm_source=cen­trumHP&utm_me­dium=videobox&ut­m_content=defau­lt&utm_term=po­sition-1&utm_campaig­n=Video Opravdu za to mohou pesticidy? Ne, že bych jejich používání obhajoval, ale bez nich by se narůstající populace asi neuživila. Jenže spotřeba pesticidů klesá – viz https://slide­player.cz/sli­de/2720982/ (str. 9 a 11). Tedy alespoň v ČR a Německu, předpokládám, že i v dalších vyspělých zemích.

https://pixaba­y.com/photos/her­bicide-avignon-in-rice-field-587589/

Nejlepší odpověď
marci1

Za úbytkem může stát používání pesticidů, klimatické změny, urbanizace nebo likvidace přirozeného prostředí, které hmyz k životu potřebuje. Další příčinou je vznik monokultur – porostů, které tvoří jediná plodina. Současná zemědělská krajina představuje pro hmyz nepřátelské prostředí. Někde jsem četla, že hmyz mizí osmkrát rychleji než savci, ptáci a plazi. Bohužel. :((

Další odpovědi
aliendrone

No tak insekticidy na tom mají zajisté svůj podíl, ale… Teď jsem jel do Hradce víš ty co? Samá ŽLUTÁ POLE! Ono totiž mizení různorodých biotopů se na tom podle mne podepisuje MNOHEM VÍC! Pěstuje se ještě u nás vůbec třeba jetel? Neviděl jsem ani nepamatuji a to ho před lety byla mračna skoro všude. :(

Ergo KDO nás reguluje, přiděluje kvóty a dotace? Blbečky milovaná EU (kdyby někdo nevěděl). A mimochodem v tom slidu (obr. č. 13, kde jsem mimochodem nenašel Španělsko) je zřejmé PROČ se naše zemědělské produkty vozí na západ a jejich pro změnu k nám. Děkujeme EU! ;) :D :D

mosoj

Hapíky + Keplere. Komunisté zde již nevládnou 30 let. Máte to v té hlavě jaksi popletené. Jenom kolik lidí vám to ještě žere? Fanatici byli a stále jsou nebezpeční lidé.

Ohromný úbytek hmyzu nastal ale až v éře vysněného kapitalismu. Nebo chcete říct, že včely hynou steskem po komunistech? Ne, ne . Můžou za to nenažraní lidé a zase lidé + změna klimatu!! Vymře hmyz, vymřou lidé.

Nedávno jsem četl zajímavé porovnání. V roce 1989!! bylo možné najít na hektaru pravé louky až 50 motýlů.- Dnes s bídou jednoho a někdy ani to ne. Mému zeťákovi letos uhynulo 8 včelstev. Kdo myslíš, že za to může, Husák, nebo sebestředný Fiala a spol.? Podle mně ani jeden.

Dochy

Ne pouze pesticidy, ale určitě ano.
Z principu část z nich je určena k hubení hmyzu, tak co myslíš, mohli by se podílet na jeho vymírání?

hapiky

Nejen hmyz, ale i ptáci a řada dalších živočichů. Komančům se nelze divit, neboť se chovali zcela proti přírodě v honbě za výnosy.
Až si to konečně uvědomíme, pro řadu živočichu bude už pozdě!

Neguš

Není to jednoduchá otázka; pesticidy jsou látky k potlačení nežádoucího působení škodlivých organismů(virů,bak­terií až po plevelné rostliny). Mají dost vedlejších účnků,jenže bez nich by bylo mnohem hůř(údajně by úrody plodin klesly až o 50%). Nezbývá než tvořit nové,s nižšími vedlejšími účinky nebo na biologické bázi-to ale nebude tak snadné.
Ještě můj názor k tomu hmyzu: i když se nedá vyloučit vliv pesticidů na hmyzí populaci,tak další argument pro snižování počtu druhů i jedinců je značný úbytek organické hmoty(chlév.hno­je,kompostů ale) v půdě. Chová se výrazně méně dobytka(o 60 a více %) oproti r.1990) A když není hnůj,není ani hmyz.

aliendrone

mosoj>>> „…včely hynou steskem po komunistech..“ :D :D :D DOST dobrý! :D :D :D

Kepler

Dochy, hapiky: znovu důrazně upozorňuju na ten rozpor: spotřeba pesticidů dlouhodobě klesá, přesto za posledních 20 let vymřely 3/4 hmyzu!

Dochy

A já znovu říkám (píšu) „Ne pouze“
Ty 3/4 máš odkud? Jde o záležitost ČR, Evropa, Svět??
Průběžně se mění způsob hospodaření a některé druhy jsou na to citlivé. Pesticidy jsou jedním z faktorů. Druhová sklatba plodin je třeba další. Jak moc klesla spotřeba těch pesticidů? Jak moc se zvýšila jejich účinnost? Jak se změnila jejich sklatba?

Kepler

Vidím, že sis ani neotevřel odkazy.

Dochy

Sorry, nemůžu teď sledovat videa. Předpokládám že vše podstatné je v dotazu.