hapiky

Může z kořenu zla vyrůst květ poznání a následně květ dobroty?

Navazuji na otázku od annas.

Nejlepší odpověď
annas

Kořen zla je nedostatek poznání. Když kořen zla člověk pozná, odhalí jej, může se vydat jinou cestou, která vede třeba růžovým sadem. Jenže o květy je nutné se starat a pečovat .

Ale častější je, že z dobra vzejde zlo. Naopak je to výjimka, ale zázraky se dějí. Někdy nejde o jev trvalý.

Jeden příběh, který jsem dostala mailem., ale je i v odkazu
https://www.se­berizeni.cz/krat­ky-pribeh-k-zamysleni-dva-vlci/

„Jednoho večera vzal starý Indián svého vnuka a vyprávěl mu o bitvě, která probíhá v nitru každého člověka.

Řekl mu: „Synku, ta bitva v každém z nás je bitva mezi dvěma vlky.
Jeden je zlý. Je to vztek, závist, žárlivost, smutek, sobeckost, hrubost, nenávist, sebelítost, falešnost, namyšlenost a ego.

Ten druhý je hodný. Je to radost, pokoj, láska, naděje, vyrovnanost, skromnost, laskavost, empatie, štědrost, věrnost, soucit a důvěra”.
Vnuk o tom všem přemýšlel a po minutě se zeptal: „A který vlk vyhraje?”

Starý Indián odpověděl: „Ten, kterého krmíš"

Chlapec poznal kořen zla, uvědomil si, že lepší variantou je krmit hodného vlka.

Samozřejmě není to snadné ani černobílé, nejde o pohádku, ale čas od času se některý jedinec, třeba alkoholik změní. Ale dobro neomlouvá zlo … Chce to silnou vůli a změnu svého vědomí… Je to subjektivní, dobro a zlo jsou pojmy relativní …

Další odpovědi
dubraro

Ano. Již proto, že zlo a dobro jsou relativní.

Lgee

Ne

Zdroj: já nevjim uš

Ametyst

Ne, bo kořen je základ, že…

Kelt

Možné je všechno. Vzpomeň si na pohádku Lotrando a Zubejda, kdy syn šéfa loupežníků Lotranda a hodné ženy Madly se stal dobrým člověkem. Musí tam být nějaký zásah. Genetický nebo i boží – viz obrácení Šaula ve svatého Pavla, nebo Obrácení Ferdyše Pištory. Záleží na tom, zda se připustí i další vliv.

ivzez

Ano, i z kořenu zla může vyrůst květ poznání, není to ale příliš časté.
Následně může (spíše ojediněle) vykvést květ dobra.