dust8

Může výbušninářský dělník z nedostatku pozornosti vyhodit fabriku do vzduchu?

Nejlepší odpověď
Filip84

Fabryku asi ne, alespoň tedy theoreticky, jsou přijímána různá opatření, která mají zabránit rozšíření výbuchu – od toho, jak jsou stavěny budovy, různé protivýbušné zástěny, a hlavně, jsou přijímána opatření, aby se co nejvíce eliminovalo selhání lidského faktoru: je to něco, jako s řidiči. Normální zaměstnanec má nárok na 30 minut přestávky po 6 hodinách, řidič má nárok na 45 minut přestávky po 4.5 hodinách, a to v rámci 9 hodin, jinak musí dělat další.

Já nevím přesně, jak to chodí ve fabryce na výrobu výbušnin, nikdy jsem v tomto business nedělal, a je vysoce pravděpodobné, že ani nebudu, nemám k takovému druhu práce vztah a vlohy. Ale jsem vyučený ve Zbrojovce, no a tak když nám nějak vypadl mistr praktického výcviku, nebo byla jiná, „příhodná“ okolnost, chodili jsme na „praxi“ do zbrojovky. Třeba jsme třídili rezavé zásobníky od nerezavých, nebo tak něco.

Byla tam zkušební střelnice: to máš betonový tunel, dlouhý něco přes 10 metrů, na konci je tlustá vrstva olova, která pohlcuje projektily, a pod tím vodní basen. Ty ten kvér nedržíš v ruce, protože – třeba – testuješ sérii 500 ks pistolí, to by ti ta hnáta upadla. Jsou tam na to držáky, ty tu zbraň zkontroluješ, jako pohledem, jestli vypadá v pořádku, pak do ní vrazíš prázdný zásobník, natáhneš, cvakneš, jestli to prostě chodí, jak má no a pak zásobník naplníš, umístíš kvér do držáku a mačkáš spoušť, a máš předepsaný počet výstřelů. Ono když, náhodou, ta zbraň selže, tak na 99% se něco zasekne, no tak jí sundáš a dáš stranou. Ale, samozřejmě, stát se může, že se třeba roztrhne hlaveň, tak ale ta zbraň je za zástěnou, ty tam máš jenom malou škvíru, kterou mačkáš spoušť. Mají zaměstnanci, také, nosit ochranné rukavice, štít, a tak podobně, no a to víš, je to „velmi pohodlné“, takže si dokážeš asi představit, jak to reálně chodí.

Ale i tak, v té cimře máš kanapíčko, a když se ti zdá, že bys se nesoustředil, nebo že jsi unavený, tak se natáhneš, můžeš se jít projít ven, nadýchat se čerstvého povětří, kdo kouří, může si jít kdykoli zapálit, není tam nějaká „norma“, nebo „úkol“. Jistě, protože to by si nikdo nevzal na trikot.

Ber to s reservou, tehdy jsem byl mladý a až tak velice mne to nezajímalo, ale v sumě to tak bylo. Ve výbušninách je to podobné, spíš ještě přísnější.

Další odpovědi
Ametyst

Může. V Semtíně se tato neštěstí stala mnohokrát, z různých příčin. Je fakt, že nebezpečí v práci se stává denodenní realitou a člověk samozřejmě trochu otupí.