JájsemRaibek

Může vláda po skončení nouzového stavu opět nouzový stav vyhlásit?

K 30.4. platí nouzový stav vyhlášený vládou a odsouhlasený PS-PČR. Vláda požádala sněmovnu o jeho prodloužení do 25.5., ale není jisté zda to projde.
Může vláda nechat tzv. dojet tento nouzový stav do 30.4. a od 1.5. vyhlásit nouzový stav znovu?
Pokud ano, vyprdnul bych se na sněmovnu a handrkování o hlasech a na 30 dní, což dovoluje Ústava ČR bych nouzový stav vyhlásil a pak znovu a znovu, dokud by bylo potřeba.

Nejlepší odpověď
led

Vláda môže vyhlásiť predĺženie, alebo ak bol pôvodný núdzový stav už ukončený,
aj opakovane núdzový stav a má na to právomoc, ak nezaniknú, alebo opäť
nastanú podmienky k vyhláseniu núdzového stavu. Toto predĺženie, alebo nové vyhlásenie musí opakovane na odsúhlasenie zákonodárnym orgánom štátu, tj PS-PČR.

Nebudem debatovať o smyslupnosti tohto súčasného vyhlásenia.
Núdzový stav sa nevyhlasuje len v prípade pandémie, ako teraz. Sú k tomu presne stanovené podmienky a pravidlá vyhlásenia. Tento postup je k zabráneniu prípadného zneužitia moci. (aby nenastala situácia ako v noci z 29. na 30. júna 1934 v Nemecku)

Další odpovědi
Kepler

To mi nepřipadá moc smysluplné. Buď to schválí, nebo ne. Při novém vyhlášení by byl nutný stejný postup jako při jeho prodloužení. Teoreticky by k tomu v budoucnu mohlo dojít, pokud by se objevila 2. vlna pandemie.

Edison

Při opětovném vyhlášení její stejný postup, jako při prodloužení. Faktem je, že by bylo nutné veškeraá nutná opatřená vyhlásit znova. Obávám se ale, že by to bylo napadnutelné u ústavního soudu. Jak by ale mohl rozhodnout… to si vůbec neumím představit.

Takovou analogií může být např. pravomoc US prezidenta na určitou dobu bez souhlasu kongresu nasadit armádu kdekoli na světě. O souhlas pak žádá zpětně, stejně, jako o prodloužení mandátu k takové akci… Činit tak opakovaně ovšem ani z praktických důvodů nelze. Pro jistotu to tam dělaj tak, že problém rozšťouraj takovým způsobem, že pak kongres souhlas prakticky udělit „musí“.

Mc Merkurion

… proč by vláda sama od sebe podstoupila takovou komplikaci ??? … nouzový stav především znamená, že by za některé kroky mohl někdo chtít odškodné >>> vláda by byla hloupá, kdyby si takovéto zadlužení vzala sama na triko bez odsouhlasení parlamentu … ono se to totiž alibisticky opozici kráká: zaplaťte všem 100%, ale pak kde na to vzít …
… no, a další věc je, že by to stejně neprošlo, ono je totiž v zákoně https://www.za­konyprolidi.cz/… napsáno toto: "čl.5 (4) Vláda o vyhlášení nouzového stavu neprodleně informuje Poslaneckou sněmovnu, která může vyhlášení zrušit. " takže tvůj návrh je bezpředmětný, a přepokládám, že vláda to na rozdíl od nás ví … nebo jí to někdo řekl …

JájsemRaibek

Proč by to vláda dělala? Protože sněmovna chytračí a prostě to neschválí.
Takže příklad:
vláda vydá nouzový stav 1.3. s tím, že na 30 dní nepotřebuje souhlas sněmovny. Pokud sněmovna nesouhlasí, nouzový stav skončí 31.3. a od 1.4. se jede normálně.
Pak je tu situace, že sněmovna schválí třeba na 14. dní, čož je do 14.4. a pak vláda žádá, ale neprojde ji to.
Upozorňuji, že ji to neprojde jen proto, protože opozice prostě nechce a není dostatek hlasů pro schválení.
Takže 15.4. by vláda na 30 dní opět vyhlásila nouzový stav, protože sněmovna prostě nechtěla.

Mc Merkurion

… to by nešlo, ono je totiž v zákoně https://www.za­konyprolidi.cz/cs/1998-110 napsáno toto: "čl.5 (4) Vláda o vyhlášení nouzového stavu neprodleně informuje Poslaneckou sněmovnu, která může vyhlášení zrušit. " takže tvůj návrh je bezpředmětný, a přepokládám, že vláda to na rozdíl od nás ví … nebo jí to někdo řekl …

Edison

Problém je v tom, že by skončila platnost vládních opatření a vláda by je musela vyhlásit znova. OK, to je sice komplikace, ale ne neřešitelná. Co je ale problém… pokud to někdo předhodí ÚS, pak to problém být může.

JájsemRaibek

Vše se dnes vyhlašuje elektronicky a tak není problém změnit datum v dokumentu.
V odůvodnění dodat větu o zjištění přetrvávání nebo tak něco.
Asi jo, ten ÚS by asi byl problém, ale myslím, že pokud Ústava dovoluje na 30 dní bez sněmovny, tak prostě na 30 dní a je to.