zjentek

Může být víra hříchem?

Víra tvá tě uzdraví..
Víra hory přenáší..
Věř a bude ti přáno..
Kdo nic neví, musí všemu věřit..
Atd…

Nejlepší odpověď
annas

Myslím si, že ano.

Pokud jste katolík a převezmete názory jinověrců, bloudíte, poznal jste nepravou víru, tak jste došel k nesprávnému poznání a máte hřích, pokud budete i takto jednat.

Je třeba tvšem „nekatolickým“ názorům odporovat, vyhýbat se jim, argumentovat, ověřovat si v katolické literatuře.

Hříchem se stává nebezpečí víry v něco jiného. Třeba i někteří moderní teologové hlásají něco, co odporuje pravé katolické víře.

Nevědomost hříchu nečiní, takže musí jít o vědomé porušení víry.

Další odpovědi
dudu

Jako mnoho z četných filosofií i víra má hranice, které nevědomky avšak velmi často přechází ve fanatismus. Ten se posléze může pro okolí stát vysoce nebezpečným, neboť svojí podstatou inklinuje akceptovat hrubé násilí a hřích je pak posuzován coby ten nejmírnější přečin.

luckykubrt

Správná víra určitě ne. Vždyť Adam s Evou žili v ráji bez hříchu než přestali poslouchat Jehovu Boha a začali poslouchat ďábla. Tím poznali nejen dobré, ale i špatné. Špatné je to, co působí druhým lidem utrpení. Někdy jen stačí ubližovat sám sobě. Ježíš učil své následovníky, aby očistili svá těla a přečistili svou mysl (např. od kouření). Dále druhému ubližuje, když ho falešně obviňujeme. Tím vlastně porušujeme jedno z deseti přikázání. Kdyby Adam s Evou zůstali Jehovovi Bohu věrni měli žít navždy. Takže ne každá víra je hřích. 😉

Kelt

Pleteš si pojmy, co je vlastně víra. A vlastně za to může tato společnost. Říká se, že je někdo silně věřící, protože se modlí, chodí do kostela a pod, zná něco z Bible, respektive Koránu a další literatury, dodržuje určité rituály a pod. Jenomže víra je v širším pohledu uspořádání myšlenek, názorů, a přesvědčení, které určují naše jednání. Máme názor na lidi, na jídlo, na svět a podle toho jednáme. Možná tyto názory neříkáme nahlas ale podvědomě, nicméně je činíme, proto jednáme určitým způsobem. Pokud si například horolezec řekne, že vyleze na skálu, tak to dokáže. Když si jiný řekne, (věří), že to nedokáže, tak tak nevyleze. A oba mají pravdu, oba mají svou víru.
A co je to hřích? Označení nějakého jednání jako špatné, nevyhovující dané víře a pod. Buď souhlasíš se vším, co je psáno, nebo nepatříš mezi nás.
Mohou tě soudit druzí, možná odsoudí. Jako Jana Husa. Ale pokud jsi přesvědčený, že máš pravdu, a tvé činy jsou správné, neměl by to být hřích, v co věříš. Přijmeš názor a řídíš se podle něj a nezáleží, zda to někomu vyhovuje nebo ne. Dneska už se neupaluje jako za středověku, i když někteří by to rádi dělali. Za své názory nejsi nikomu odpovědný, jen sobě.

anonym

To je problém víry. Každý může mít jinou pohádkovou knížku které věří a tedy jinou víru. Pak je celkem běžně a samozřejmě, že každý je mnohonásobný hříšník z pohledu těch jejichž víru zrovna nevyznává …

Věřící obvykle nejsou příliš tolerantní a jejich osobní víra je v jejich očích vždy nadřazena jakémukoliv jinému pohledu na svět, ve kterém nejde zrovna o stejné zvyky a papouškování stejných veršů a modliteb. Proto si vymysleli pojmy jako kacíř, hříšník, nevěřící pes, aby prostě mohli na všechny ostatní ukázat a zlynčovat je. Křesťanovi bude chtít setnout hlavu islámista, křesťan bude chtít upálit islámistu na hranici a ateistu budou chtít zamordovat oba ti blázni. Hříšník tedy budete z určitého pohledu tak jako tak, záleží jen na tom, zda je pro Vás osobně takový odsuzující pohled důležitý a opodstatněný … a pokud ne, není co řešit.

luckykubrt

Annas: katolická církev sama o sobě slouží ďáblu. Což dokazovali od 1. století pronásledováním pravých křesťanů až po současnost, když papež prohlásil, že Ježíš je nepřítel. :P

Roman71

Pod tohle se klidně podepíšu.
Pravá křesťanská víra je založená na lásce k Bohu a na tom, co je zaznamenáno v Bibli, a ne na tom, co mimo Bibli učí různé církve. Boží slovo – Bible je pravda. Že si ji katolická církev nepochybně přizpůsobila ke svému obrazu, tak aby odpovídala jejím naukám, není sporu. Už samotné odstranění Božího jména je hřích a učit klamavé, lživé a zavádějící nauky jako křesťanské, je služba padlému andělu.
Když potom všem navíc papež František (hlava katolické církve) prohlásí, že přátelství s Bohem a Ježíšem Kristem je nebezpečné, potom sám Abraham, kterého Bůh nazval svým přítelem, žil velmi nebezpečným životem (podle Františka).

anonym

Stejně jako bible není důkazem existence boha není ani komix důkazem existence Spidermana … je to jen kniha kterou mohl napsat kdokoliv s jakýmkoliv úmyslem a nemusí v ní být zdaleka tolik pravdy, kolik ji přisuzujete …

Roman71

ge0rge, nemám tušení, podle čeho tak usuzujete, nicméně mne dovádíte k závěru, že toho o této Knize knih moc nevíte. Už jen obsah notně vypovídá o tom, že Autor chtěl, aby lidé věděli proč žijí právě v takovém světě, ve kterém žijí a kam to povede. Tohle si žádný člověk (ať už měl jakékoliv úmysly) z prstu nevycucal.
Ještě zajímavější je, že za obsah si žádný z pisatelů (kterých bylo 40) nepřiznal autorství, a to už také svědčí o inspiraci z Vyššího Zdroje.
Sama Bible bezesporu obsahuje Boží slovo. Rady v ní obsažené jsou nadčasové a užitečné v jakékoliv době. A pravdivost proroctví byla událostmi potvrzena. Zbývá už jen velmi málo událostí k tomu, aby přišlo očekávané Boží Království a udělalo na zemi jednou pro vždy pořádek, jak tomu mělo být už od počátku lidské historie.