zjentek

Může věta začínat číslicí?

Odpovědi
Edison

Samozřejmě. Musíš ji ale napsat velkou.

Kepler

Ano. Nepsané pravidlo v novinářské praxi však je, že číslovky do deseti se píší jako slovo (nejen na začátku věty). Např.: Sedm trpaslíků (po)milovalo Sněhurku.

led

Môže ak je tak treba podľa významu uvedených číslic, napríklad:

Tisíc hrmených a jeden blesk…
1000 hrmených a jeden blesk…
Číslo napísané slovom vyznie na začiatku vety, lepšie, než napísané číslicami, aj keď zvukovo rovnako znejú.

Kelt

U tety v Budapešti jsem sáhnul po jedné knize v maďarštině a začínala datem, kdy se děj odehrává. Bylo to psané sice slovy, ale znamenalo to číslo. A kdyby tu knihu někdo přeložil do češtiny, tak to bude také začínat datem.
Dvacet (nebo jiné číslo). Dneska mám narozeniny, mám x. roků . Tak klidně může začínat nějaký román.

Edison

Keplere, tazatel se ptá vysloveně a začátek věty napsaný ČÍSLICÍ, nikoli číslovkou. 😉

zjentek

Přesně tak, zajímají mě zde pouze konkrétní grafické znaky k za písování čísel.

Edison

Keplere a třeba třináct, sto, milion… a mnoho dalších se nedá napsat jako slovo? 😁

zjentek

Kepler není kokot jako ty a proto mu došlo, že číslicemi myslím ty naše hezky český od jedničky po devídku.

Edison

A i když se plete, rozhodně o ňom nepíšu jako o kokotovi. Měl bys mírnit svůj slovník!

Edison

O čom to píšeš? Keplerovi to právě vůbec nedošlo, došlo to mě. A píše nesmysly, že by existoval nějaký úzus, že se číslovky od jedničky po devítku píší slovy. To je prostě kravinimum.

zjentek

Ne! Všechno došlo Keplerovi a tobě nic, tečka. (;

Edison

Evidentně si pleteš číslice s číslovkama. Howg.