Tw!st

Může užívání Tribulusu snížit testosteron?

Tato otázka je možná trochu více specifická, ale třeba se tu najde nějaký sportovec, který bude vědět. Tribulus Terrestris, neboli Kotvičník zemní je rostlina, jejíž výtažek je často používaný mezi sportovci. Marketing společností, které tuto rostlinu zpracovávají do doplňku výživy se prezentuje tím, že se jedná o „testosterone booster“ nebo že užívání tohoto doplňku má zvýšit testosteron a tím podpořit růst svalů. Reálně však funguje tak, že u mužů pouze upravuje poměr mezi testosteronem a estrogenem. Pokud muž tedy má snížený testosteron, může mu Tribulus pomoci testosteron zvýšit a snížit estrogen. Moje otázka zní, pokud by muž měl vysoký testosteron (tak jak je u sportovců žádané) tak může být v tomto případě užívání Tribulusu kontraproduktivní? Mohl by v tomto případě Tribulus dokonce snížit testosteron?

Odpovědi
Bobek 2

Wikipedie uvádí: „Studie uvádí, že významného efektu kotvičníku na zvýšení hladiny testosteronu bylo dosaženo v kombinaci s dalšími farmakologickými složkami, ale nebylo zjištěno, které složky jsou za tento efekt zodpovědné. Ovšem studii nelze považovat za vypovídající, výsledky nejsou statisticky významné. Ke kvalitnímu zhodnocení účinků kotvičníku je třeba dalších odborných objektivních studií.“

Čili horko těžko a ne příliš spolehlivě s podařilo zjistit, že u mladších lidí to možná tu hladinu testosteronu trochu zvyšuje, ale ani to není jisté, a není znám ani mechanismus účinku. Takže těžko o čemkoliv spekulovat. Ale na kšeft to asi stačí, aby to lidi kupovali.

Spíš bych vzal v úvahu, že kotvičník obsahuje spoustu různých látek, které mohou mít nějaký účinek, ale většina těch účinků jistě není objevená ani popsaná. Ale to se dá říct prakticky o jakékoliv stravě.

elkon

Je nesmyslné, užívat přípravky které zvyšují testosteron, když má muž testosteron vysoký. A kotvičník testosteron zvyšuje, stačí si o něm něco přečíst.

Edison

Účinky, i ty negativní, jsou popsány v příbalovém letáku. Jinak všude se dozvíš: Užívání konzultujte se svým lékařem, nebo lékárníkem.