barnajka

Může úspěšně abstinující alkoholik znovu spadnout do závislosti,…

…když mu nabídnu kousek dortu s krémem ovoněným rumovým aroma/rumovou trestí?

Může i ten lehounký závan alkoholu znovu vyvolat chuť pít?

Ptám se, protože mám jednoho takovýho kamaráda – a už na Vánoce jsem se chtěla blejsknout a dát mu krabičku domácího cukroví (skoro v každým druhu bylo aspoň pár kapek rumové nebo griotkové tresti s obsahem lihu).
Díkybohu mi včas došlo, co za pohromu bych mohla způsobit :(
Nebo jsem se bála zbytečně? Vážně nevím – a je mi blbý se kamaráda zeptat narovinu :(

Nejlepší odpověď
anonym

Docent Skála, zakladatel první záchytky v Evropě, svým pacientům vtloukal do hlavy:
„Pamatujte, že i vyléčený alkoholik už nikdy nebude abstinent, ale jen doživotně abstinující alkoholik na tenké hranici. Stačí málo a jede v tom znova!“
Drtivá většina průmyslově vyráběných bonbonů, cukroví i dortů má pouze potravinářské esence (na chemickém základu bez obsahu lihu).
Domácí se ale někdy vyrábí s příměsí rumu, vaječného koňaku apod.
Přesto i aroma může vyvolat příznaky absťáku, jako u narkomana.
Čili důsledně chránit před jakýmkoliv pokušením. Ono stačí ta, s nimiž se musí vyrovnávat sám, když u toho není nikdo, kdo by jej zadržel.
Doplňuji:
Leda, že bys měla soukromou dávku antabusu, který vyvolává dávivý reflex po požití alkoholu.

Další odpovědi
Hlada

Říká se, že alkoholismus je chronická, nevyléčitelná nemoc. Alkoholik se může naučit pevnou vůlí a vlastním rozhodnutím abstinovat. Musí to být obtížné, většině se to nedaří. Je určitě dobře, že jste cukroví s rumem kamarádovi nedala.

hanny 2

Vůbec jste se nebála zbytečně!Absti­nující alkoholik opravdu může znovu spadnout do závislosti,pokud ochutná třeba jen rumovou pralinku!!!

HOMER

Ou,to by mě nenapadlo,že je to až tak brutální s tím alkoholem.Tak tohle jsem opravdu nevěděl,až se tomu nechce věřit,že si nesmí dát ani rumovou kuličku..Ale je to možné,já jsem před rokem přestal kouřit a pořád se mi zdají sny,jak si dávám „pouze“ jednu cigaretu a myslím při tom na to,že to neznamená začít znovu kouřit.Nevím jestli by se alkohol dal zakázat,ani bych asi nebyl pro,ale cigarety bych rozhodně zrušil,je to hnus…

BandiOl

Postačí i podobná příchuť a kamarád má na pokušení našlápnuto.