Může toto psychicky náročné období přispět k obnově vzájemného naslouchání mezi námi a přírodou?

Opravdu stromy neodsuzují, ale naslouchají? Díky za případné hlubší zamyšlení a reakci.

Nejlepší odpověď
annas

Ano.. Opět zde podobná otázka byla.

V době karantény mnoha lidem, především ve městech, příroda chybí, třeba pravidelné vycházky do lesa, na louky, kolem rybníků, svěží zeleň probouzejícího jara, atd. Ale jde o tom, zda umí naslouchat a vnímat to, co vidí kolem.

Stromy. Jako vždy u toho, co není běžné, se objevují názory mnohých, kteří nevěří v „duchovno“, na sílu, energii, kterou dodávají člověku třeba stromy.

Objímání stromů = přímý kontakt se stromem. Záleží na intuici, který strom jedince přitahuje. Nebo třeba podle keltského horoskopu má určený strom

Mně vychází jabloň. Takže ji často obejmu, jsem v klidu a přebírám její energii.
Mým nejoblíbenějším ovocem jsou rovněž jablka Kdysi jsem slyšela pověru, že když uschne jabloň, „uschne“ i člověk.

Ale pozitivně na mě působí rovněž kroucená vrba , která rychle roste, její zelené listí vydrží déle než u jabloně. Je třeba ji pravidelně tvarovat, ale i přitom se je třeba se jí omluvit. V létě poskytuje stín a snáz dobíjí energii.

Proč se z vrbového proutí pletly pomlázky? Přece šlehnutí vrbovým proutkem mělo dívky omladit, aby byly zdravé, silné, svěží stejně jako pučícíc jarní vrbový proutek. .

Nemusí každý člověk stromy objímat, pokud nechce být považovaný „za blázna“ ,ale důležité je že stromy dodávají člověku pocit svěžesti a klidu v duši, vyvolávají pocit krásy.
.
Stromy nás oslovují svou krásou, ale i řečí – jde o pohyb větví, í, listí, , často je slyšet i různé praskání, tiché šumění, zpěv ptáčků sedících ve větvích. atd. Když strom kvete, tak navíc omamná vůně a bzukot včel (ale těch je teď málo).

Obecně nejen části stromů jsou léčivé, ale celkově bylinky pomáhají člověku, příroda uzdravuje nejen vnitřně, ale i zevně.

"A je to příroda, která mne vždy povznáší. Jsem šťastná, když slyším, jak trylkují ptáci. Mám raději květiny než brilianty.“ — Aenne Burda

Z mnoha otázek

https://www.od­povedi.cz/otaz­ky/priroda-zachovava-druhy-velmi-malo-se-stara-o-jedince-nikdy-nezertuje-a-nikdy-nedela-chyby-ty-dela-jen-clovek-plati
Zdroj: https://citaty­.net/citaty-o-prirode/?page=3

Další odpovědi
Kepler

Myslím si, že až bude covid na ústupu, nikdo si na současná trápení a obavy ani nevzpomene a vztahy mezi lidmi i mezi člověkem a přírodou zajedou rychle do původních kolejí. To by musela být o hodně větší katastrofa, aby si člověk uvědomil svou odpovědnost vůči přírodě a začal se chovat alespoň „udržitelně“. Už na té katastrofě pilně pracuje, ale pořád to ještě nebere na vědomí. Jednou bude pozdě.

led

Mnohí ľudia (hlavne tí v mestách) si možno až teraz uvedomia, vďaka nariadenej karanténe v izolácii od ľudí, od prírody, ako im príroda chýba.
Ale ako to už býva, keď nebezpečie pominie, mnohí na prežitý strach zabudnú a vrátia sa späť, aby pokračovali tam, kde skončili. V naprostej izolácii od prírody, v živote počítačových hier a akčných filmov.
Tí, čo žili s prírodou, čerpali jej silu, budú naďalej žiť v súzvuku s prírodou.
Veď sa nič nestalo, len krátky záblesk v histórii človeka…
A človek sa naďalej bude sám sebe zdať všemocným bohom.

Teraz, vďaka strachu sú obmedzené pešie túry a cestovanie hromadnými prostriedkami a lietajúca metla nemá pohonnú zmes, takže aj moja príroda musí chvíľku počkať. Aká výhoda pre tých, čo sa netiesnia v mestách a majú do prírody blízko.

Drap

Může, ale spíše jen hypoteticky. Většina lidí už ani neumí naslouchat.

zjentek

Příroda může naslouchat jak chce a je jí to v ohledu k nám celkem prt platné.

Prý se „koviďák“ přenesl z jediného zvířete na jediného člověka (nová hypotéza). Asi z luskouna na čonga. A pak už to jelo. A jede. A pojede to. Teď celý svět ujíždíme na covidu. Fajn. No a zatímco si tady píšeme, tak po světě kolují zásilky zdrogovaných luskounů, koro nekoro. Takže řeč je o našem naslouchání přírodě? No tááák… to lidské svinstvo tady bylo, je a BUDE!!!
Tady si prohlédni krásné fotečky za živa spařených a oloupaných luskounů a vůbec si počti o našem „naslouchání přírodě“ :

„Luskoun, kterého překupník násilím nakrmil sádrovým práškem pro zvýšení hmotnosti. Zvíře v záchranném centru trpí silným průjmem a nejspíš nepřežije.“ >>> http://www.ukra­denadivocina.or­g/luskouni.html

https://ct24.ces­katelevize.cz/svet/272­2196-v-hongkongu-nasli-obri-zasilku-supin-z-ohrozenych-luskounu-lecive-ucinky-se-dosud
https://www.zo­opraha.cz/aktu­alne/ostatni-clanky/12000-v-laoskem-pangolariu-ktere-bylo-vybudovano-za-pomoci-zoo-praha-se-zotavuje-prvni-zachraneny-luskoun
https://www.go­ogle.com/sear­ch?q=luskoun&rlz=1C1A­OHY_csCZ838CZ­838&source=lnms&tbm­=isch&sa=X&ved=­2ahUKEwjUg5XWwsXo­AhVCiFwKHfCZCtwQ_A­UoAXoECBcQAw&biw=13­60&bih=677

Není to tak dlouho, co zde padla otázka, jestli je možné si vyřídit rybařenku (povolenku k chytání ryb) i „za covida“ a jak. Jak vidíš, lidi budou drancovat ZA KAŽDÉHO REŽIMU včetně koronokracie. A to vezmi jed na to, že dotyčný „rybonáruživý bobík“ NEMÁ HLAD, nýbrž chce lovit PRO ZÁBAVU či kýho ďasa (to nevíme, bo ten bordel v jeho hlavě nesvětélkuje a rybařenka je legální).
Já když se potřebuji vyzvracet, tak na YT je fůra videí lovců, kteří usmrtí cokoli, kdekoli na tisíce různých způsobů, tohle už nemá co dělat s chlapečky rudými ve tvářičkách, kterým před chvílí naplácala maminka a oni teď v trávě na bobku ťukají kladívkem po mravencích a loudí u toho ze sebe nějaký citoslovce… ne! Tohle je ÚPLNĚ JINÁ liga a všechno je to legální!
Takže – obnova VZÁJEMNÉHO naslouchání povídáš? Bože… No… venkoncem, žádné PSYCHICKY NÁROČNÉ OBDOBÍ nevnímám. I když svět není příliš spravedlivým místem k bytí, věci se čas od času dějí správně, spravedlivě a teď je to jedno z mála období, kdy příroda dostala novou šanci, novou naději. Včetně každého nevinného živočicha napříč celou pestrobarevností zázračné přírody. A stejné šance máme i my. Radujme se. Tohle není jen „psychicky náročné období“, to je MNOHEM VÍCE!!! Jestli vše „dobře půjde“, může jít také o období, díky němuž zůstaneme po nějaké delší období TRVALE ŠŤASTNI. To pochopíme, až se sami od sebe a našich zvyků osvobodíme. Což je za určitých podmínek možné a teď s covidem máme dobře našlápnuto. Teď je jen potřeba držet pěsti, věřit si a věřit přírodě, aby v našem i jejím boji pro nás zvítězila a aby vše okolo nynější nákazy dopadlo tak, jak dopadlout má. Někteří budou asi kopat, ale to je přirozené. Synové od kačera asi taky kopali, když si chtěli zajet taydle do Afriky střelit lvy a taťulda zamítl, bo teď je to prý nevhodné. Čili by neměli vyjít lacino. A to je jeden z miliónů příkladů. Stačí podporovat spravedlnost a VĚŘIT V NÍ! Tak snad teď kovid ukáže, co dokáže a projeví jistou spravedlnost při „naslouchání“ i on! Uvidíme, držme si pěsti! (;