martiveta

Může to tak být?

Pohádala jsem se s kamoškou. Pozorovala Mars a tvrdí, že při pozorování 20.1.2010 byl Mars na stejném místě jako při pozorování na začátku března. Je to moožné? Nerada bych jí křivdila. Děkuji

Odpovědi
anonym

Země i Mars obíhají kolem Slunce po eliptické dráze jen málo odlišné od kružnice a každé z planet trvá jeden oběh jinak dlouho. Zemi 365 dní a Marsu 687 dní. Proto mají k sobě planety někdy blízko a jindy velmi daleko. Vzdálenost Marsu od Země kolísá od 55 milionů kilometrů do 400 milionů kilometrů. Mars je nejblíže k Zemi v době opozice se Sluncem. V průběhu opozic svítí Mars celou noc a je nejlépe pozorovatelný za pomoci dalekohledů. Opozice Marsu jsou však různě výhodné, neboť vzdálenost mezi Marsem a Zemí je při každé opozici jiná. Letošní z tohoto hlediska nepatří k nejvýhodnějším – Mars se k nám nejvíce přiblížil 27. ledna, a to na 99 330 000 km, dosáhl jasnosti až –1,3 mag a průměr kotoučku planety 14″, zatímco při příznivém setkání dělí planety vzdálenost kolem 56 miliónů kilometrů a velikost Marsu je přes 25″. Výjimečnost letošní opozice je v tom, že Mars je (rok 2010) viditelný vysoko nad obzorem, což ocenili hlavně pozorovatelé na severní polokouli Země. Pozorovací podmínky byly nejlepší za posledních 14 let. Koncem února vystoupil Mars do nejsevernější deklinace +23°50'. V lednu byl Mars viditelný téměř celou noc kromě večerního soumraku, v únoru celou noc, v březnu zůstával nad obzorem téměř celou noc kromě jitra.
Dá se říct že kámoška měla pravdu v tom, že Mars vidí na stejném místě jako před …, protože v krátkém časovém období bez měření pohybu po dráze těžko porovná.

Zdroj: http://www.ob­servatory.cz/