Jakub

Může syn darovat část majetku v SVM ?

Je možné darovat část ze svého podílu na společném vlastnictví manželů? Konkrétně domek, pozemek a příjezdovou cestu svým rodičům, kteří do opravy investovali nemalou částku. Nijak to neomezuje práva ostatních členů rodiny. Musí k tomu dát souhlas i jeho manželka, které se to majetkově nijak netýká?

Nejlepší odpověď
standa

Jakýkoli majetek lze (za života majitelů tohoto majetku, tedy netýká se to problematiky „dědění“) prodat, darovat či jinak přenechat komukoli jinému.

Nejpodstatnější je, že s takovýmto ´převodem´ musí souhlasit dotčení vlastníci, tj. ve vašem případě oba manželé (pokud se jedná o majetek, který spadá do SJM). Katastrální úřad by stejně darovací smlouvu, ve které by figuroval jen jeden z manželů, nezapsal.

Takže odpověď na vaši konkrétní otázk:
„Je možné darovat část ze svého podílu na společném vlastnictví manželů?“ zní :

Ano, ale BEZ SOUHLASU MANŽELKY TO NELZE, a to i v případě, že předmětem ´daru´ je jen ta vaše část podílu na SJM.

Další odpovědi
bond73

Ano,mozne to je a muzete, venovat tuto cast svym rodicum,bez souhlasu manzelky a to jen, v tom pripade,ze jste tento dum ,ziskal jeste pred uzavrenim manzelstvi,pokud vzak ne,a dum jste ziskal v manzeslvi,jedna se o ,,spolecne jmeni manzelu,, /SJM/,ktere uvadite vyse,z cehoz usuzuji,ze jste tuto nemovitost, ziskal az v manzelstvi a zde, je nutno souhlasu vasi manzelky,protoze, se ji to majetkove tyka,je spolumajitelka teto nemovitost,soucasne s vami.