Spartaboy

Může stres, hlavně asi častý stres, způsobit lenost?

Když nám třeba rodič často něco přikazuje a rozčiluje se přestože už jsme dávno dospělí a když něco nechceme plnit tak vyhrožuje že s námi skončil. Když slibujeme že se budeme chovat mnohem lépe tak vždy říká že to už tady bylo. A takhle se chová už hodně let. Není to naprosto dysfunkční? A když je navíc člověk nemocný nemůže tento a další stres způsobovat že člověk vůbec nechce nic dělat nemůže opravdu stres vyvolávat lenost?

Nejlepší odpověď
DoTazatel

Stres totiž obavy anebo až beznaděj může představovat úbytek energie, a to má za následek nic nedělání (lenost).
Nic nedělání, tzn. neplnění povinností vede k sebeobviňování, a to taky bere energii i motivaci. Díky stresu se většinou vytrácí veškerý elán, vůle a produktivita, což by se dalo nazvat leností.
Na druhou stranu ale stres, nedostatek vůle energie může vznikat z neplnění povinností… Když děláme to, co máme (povinnosti) , jsem spokojení, šťastni. Když to neděláme, jsme nešťastní.
Vše je to otázkou discipliny a ta trénuje naši vůli, nálady (spokojenost) atd.

Člověka neunavuje jen práce, ale taky Nic nedělání. Je to jako když spíše až moc – víc jak máme… jsme pak unavení, bez energie a jakoby „nevyspalí. “

Další odpovědi
Edison

Stres můlže vyvolat apatii. Apatie se může projevit leností. Ta apatie totiž můlže být třeba apatií k důsledkům nevykonání některých, nebo i všech, činností.

aliendrone

Stres a lenost podle mne nesouvisí. Stres vyvolá leda tak bolení hlavy, žaludeční vředy, kardiovaskulární choroby apod., ale jinak funguje PROTI lenosti, dle mých zkušeností. Tělo napumpované adrenalinem vyžaduje aktivitu, jinak je ti zle.
Určitě to znáš, např. když očekáváš že bude bitka a ona se ve finále nekoná, tak tělo je doslova zaplaveno adrenalinem, až to tebou třese a když honem nevykonáš nějakou FYZICKOU činnost (třeba nevyběhneš po schodech do nejvyššího patra nebo tak něco), může se ti z toho až udělat zle. Hodně záleží na tom, KOLIK vyprodukuješ toho adrenalinu, protože třeba u činností, které jiným připadají „děsně adrenalinové“ nudou zíváš a naopak. Takže když jsi pod tlakem (ve stresu) a adrenalin tebou „lomcuje“, dost těžko se přinutíš k nečinnosti. Ale kdoví, nejsem lékař, jde jen o můj laický názor. ;) :)

Dochy

Alien: Krátkodobě máš pravdu… Okamžitou reakcí na stresové podmínky bývá nabuzení. Ale z dlouhodobého hlediska lze tím stresem organismus „ubít“ – jako jedna z obraných reakcí na dlouhodobou přemíru stresu může být apatie – jakožto netečnost ke stresovým faktorům.