Povi

Může stomatolog u nezletilého kasírovat bílou plombu?

Může stomatolog u nezletilého kasírovat bílou plombu? Mám 2 děti, 13 a 17 let. Zubařka šla do důchodu a praxi nepředala… Našli jsme přes pojišťovnu stomatologa, ale… Dceři dnes opravil kaz, na jedenom zubu, ale ve dvou místech. Naúčtoval si 3200Kč! Prý na to nárok nemá, měl by to řešit přes pojišťovnu. Za 14 dní jdu se synem… Je to hyjenismus, když se využívá toho, že je zubařů málo! Je placen ze dvou zdrojů: pacient + pojišťovna! Taková oficiální zlodějna se kterou nikdo nechce mít nic společného! Když já ve své profesi někoho nezákonně skásnu, neprojde mi to! Tak nějak vypadá demokracie v Česku… Jestli má někdo radu, budu rád… Díky

Nejlepší odpověď
Alesh

Demokracie nespočívá v tom, že někdo může něco zneužívat, ale v tom, že na rozdíl od totality máš možnost se bránit.
Pokud jde o částku, tak ta je docela vysoká, zvlášť když vezmu v potaz, že to kombinuje s pojišťovnou. Obecně vzato, co je a není hrazeno a komu v rámci pojištění stanovuje do jisté míry pojišťovna sama. „Zadarmo“ jsou jen základní věci jako amalgámové plomby atd. Jestli některá zrovna ta vaše pojišťovna proplácí i bílé plomby, to je dotaz na pojišťovnu a to je asi první věc, kterou bych udělal. Druhá věc, kterou bych udělal, že bych se pojišťovny dotázal i na to, co v souvislosti s tímto zákrokem daný lékař vyúčtoval. Myslím, že jde i do jisté míry konzultovat na pojišťovně, zda byl postup lékaře v pořádku. Víc by se ale tento dotaz hodil někam směrem ke svazu pacientů.
Jinak jestli ten lékař něco provedl a předem neinformoval, kolik to bude stát, tak je to nepochybně absolutní neprofesionalita a dost možná i nezákonný postup. Opět tedy opakuji, je to potřeba konzultovat s právní poradnou. Třeba ten svaz pacientů má i právníky s bezplatnou první konzultací.

Další odpovědi
Drap

Na podmínky by bylo lépe se příště informovat předem. Právo na to má. Pokud s ti to nelíbí, je možnost se odvolat a bránit. Popřípadě podat i trestní oznámení.Podle mne, je to však zcela zbytečné a ztráta času.

Evuše

Může. Běžně jsem takhle před 18. rokem platila. Bílou plombu jsem měla pouze zdarma na řezáky do 18 let. Bohužel mám dědičně oslabené zuby a jako student s vámi velmi cítím. Ono i pro pracujícího člověka dát 1000 Kč za jednu malou bílou plombu je dost.

Mc Merkurion

… já bych to neplatil, řekl bych, že mne měl informovat on jako první, a že nic platit nebudu, jestli to nepůjde vyndat, tak máš tím pádem úsporu i za pozdější trhání …
… zubaři jsou co se týče rejžování horší jak židi, zavedl bych jim EET hned v první vlně a ono by se vidělo, kolik si toho nechaj proplatit bokem a ještě od pojišťovny, jsou jak ouředníci, když něco podělaj a plomba vypadne, záruka se nevztahuje a ty plať znova !!! …

Dochy

Určitě měl o ceně informovat předem (pokud to bylo možné). Co se ceny a možnosti hrazení pojišťovnou týče, záleží na okolnostech (na odkazech dole nějaké info). Kvalitnější výplně se plně hradí pacientem, ale snad by vždy měla existovat varianta hrazená pojišťovnou.V sou­časnosti ale (podle mně) nelze z veřejného pojištění čekat u stomatologie nějaké zázraky. Obecně se tvrdí, že to co hradí pojišťovna je naprd (alespoň co se týče výplní) ale je to standard dohodnutý na úrovni ministerstvo/po­jišťovny. Bohužel velice často je slyšet názor, že za stav zubů si může každý sám a tak ať si to taky každý sám zaplatí. (Tohle je slyšet vždy když se začne řešit co by pojišťovny měli hradit z pojistného a hlavně jestli kvůli tomu zvyšovat odvody). Znám lidi středního věku kteří i přes velice vágní hygienu nemají kazy a jiné co ty kazy mít budou i kdyby se na hlavu stavěli.

http://www.vzp.cz/o-nas/tiskove-centrum/otazky-tydne/jak-je-to-s-doplatky-u-zubare
http://www.vi­talia.cz/clan­ky/co-se-plati-u-zubare/

k tvrzení „zubaři jsou co se týče rejžování horší jak židi“ – rozhodně bych nezevšeobecňoval. Naštěstí mám zubařku zlatou. Amalgám neplatím, plomby na přední naštěstí zatím nepotřebuju, korunka (kov/keramika) placená, ale co tak slyším, tak za cenu kterou jiní platí za výplň (OK, tady trochu přeháním, ta korunka byla dražší, ale ne za vyloženě brutálně)

Za ošetření dětí také platíme ☹ ale dá se to. Na větší zákrok v anestezii jsme šli na soukromou kliniku a vyšlo to před 3 lety na cca 8000. Čekací doba řádově asi 2 měsíce. Na ošetření v nemocnici bychom čekali přes půl roku (pravděpodobně by bylo výrazně levnější). V době několika měsíců kdy se problém řešil než bylo rozhodnuto o nutnosti anestezie se mu původně povrchový kaz na jednom zubu tak zhoršil, že museli zub vytrhnout. Kdybychom čekali na nemocnici dost možná by přišel o další 3 zuby.

Takže moje doporučeni? Zubaři vycinkat že vás neinformoval předem a požadovat podrobné informace pro příště. Případně najít jiného lékaře. Ale pokud máte se zubařem jinak dobré zkušenosti, čekací doba není nepřiměřená, tak buďte rádi že máte alespoň to a radši se smiřte s těmi platbami.