CTTON

Může stát zrušit mezinárodní smlouvu?

Ivzez – ale pokud jsou staty suvereni tak by my mit tu moc to zrusit kdy a jak chteji.

Nejlepší odpověď
ivzez

Zrušit smlouvu lze za předem daných podmínek, které zpravidla jsou obsaženy přímo ve smlouvě.
Pokud některá smlouva takové podmínky neobsahuje, případně vypršela lhůta pro její zrušení, lze ji vypovědět.
I výpovědní podmínky bývají často sjednány přímo ve smlouvě.
Otázkou je, jak dalece by taková výpověď či zrušení bylo (ne)výhodné.

To se týká všech smluv, nejen těch mezinárodních.

K doplnění otázky:
Četl jste už někdy nějakou smlouvu? Pokud jsou ve smlouvě předem dány podmínky, za nichž lze smlouvu zrušit nebo vypovědět,
jsou stejně závazné pro všechny smluvní strany. Jednostranně a bezdůvodně smlouvu zrušit nelze.

@CTTON > nastudujte si (nebo alespoň přečtěte) konečně něco k tématům, na něž sem opakovaně vkládáte otázky.
Dokud neporozumíte základům, nepochopíte ani naše odpovědi.

Další odpovědi
Emefej

Zrušit asi ne, ale od většiny smluv se dá za předem stanovených podmínek jednostranně odstoupit. Slyšel někdy třeba výraz Brexit?

hapiky

Každá smlouva je jen kus papíru. Ono záleží v jaké je to době (válečné, pohromy apod.), Jinak řečeno: Smlouvy se dodržují, pokud je to pro obě strany výhodné a mezinárodní právo se dodržuje prakticky jen v mírových dobách.
Každou smlouvu lze zrušit, když sankce za její zrušení nejsou tzv.likvidační či dokonce výhodné.

da ny

Tak snadné, jak si to asi představujete, to není.
viz. odpověď ivzez
Co znamená v otázce pojem „Stát“?
Některé změny jsou možné na základě referenda.
Obvykle je třeba počítat s možnými sankcemi, blokací (pokud od něčeho upouštím a tedy opouštím a vzdávám se toho, distancuji se). Záleží na tom, oč se jedná.
Případnou změnu, by mohla „unést“ jen ekonomicky silná země, i s určitými šrámy.