_136

Může stát zestátnit soukromé a akciové společnosti?

Muže nějakým způsobem ČR zestátnit jako státní podnik např. Vodárny,plynárny nebo elektrárny které jsou v soukromých vlastnictví? Diky

Nejlepší odpověď
Drap

Teoreticky je to možné.

Další odpovědi
annas

1. Jak je to v současné době, – duben 2020

„Stát by se mohl stát spolumajitelem strategicky významných soukromých podniků, pokud by se kvůli ekonomickým dopadům epidemie koronaviru dostaly do potíží. Místopředseda vlády a ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO) pro HN potvrdil, že vláda uvažuje o kapitálovém vstupu do několika podniků důležitých pro chod státu, jako jsou například velcí dopravci. "Ale jde skutečně o jednotky firem, nejde o plošné znárodňování,“ řekl vicepremiér."

https://archiv­.ihned.cz/c1-66746670-vlada-hodla-vstoupit-do-vyznamnych-soukromych-firem

2. Např.. zmiňované vodoovdy a kanalizace

„Pirátská strana se zasadí, že voda a její správa se musí vrátit zpět do rukou městských nebo krajských vodáren. V Parlamentu ČR prosadíme zákon, kde voda jako strategická surovina bude postupně vrácena pod správu měst a obcí a prosadíme sjednocení agendy pod jedno ministerstvo. Požadujeme takový systém, který znemožní do budoucna kšeftovat s vodou.“

Takže může dojít k zestátnění, ale zřejmě to není tak rychlé.

https://www.pi­rati.cz/tisko­ve-zpravy/vratte-vodu-mestum-a-krajum.html

paul1

Před časem to bylo celkem běžné a říkali tomu národní podnik, v zemědělství státní ostatky 🙂

Pepa25

Základ je Listina zákaldních práv a svobod:
článek 11odst. (4) Vyvlastnění nebo nucené omezení vlastnického práva je možné ve veřejném zájmu, a to na základě zákona a za náhradu.
Takže vlastnické právo je základ: pokud podniká v rámci pravidel, může si každý vybudovat firmu a stát mu ji NESMÍ vzít (může si samozřejmě založit vlastní). Pokud by něco bylo shledáno ve veřejném zájmu, může stát firmu vykoupit za tržní cenu – na konci 19. století to dělal u soukromých drah, nedávno třeba u jistého prasečáku u Písku …

CTTON

Pepa25 stát muze vse listina je nepodstatna.

Pepa25

Nesmysl. Listina základních práv a svobod je součást ústavy. Už pěkných pár ustanovení zákonů bylo zrušeno Ústavním soudem, protože s ní byly v rozporu …